PL EN
A+ A A-
BIP
Zaloguj
Szukaj
Kontakt

European Mining Regions Innovation Ecosystems supporting the Circularity and Resource Efficiency

Program

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Europe.

Budżet

Wartość projektu: 249 990,00 EUR
Kwota dofinansowania: 49 998,00 EUR

Okres realizacji

01.04.2025 – 31.03.2029

Opis projektu

Projekt „European Mining Regions Innovation Ecosystems supporting the Circularity and Resource Efficiency” (Ekosystemy innowacji europejskich regionów górniczych wspierające obieg zamknięty i efektywność wykorzystania zasobów), w skrócie EMRIE to projekt finansowany z programu Interreg Europe. Projekt realizowany będzie w latach 2025 – 2029. Partner wiodącym w projekcie będzie Commission for Regional Development and Coordination of the Alentejo z Portugalii. W projekcie uczestniczyć będą ponadto partnerzy z Hiszpanii, Ukrainy, Grecji, Szwecji i Finlandii. Z Polski w projekcie oprócz Województwa Dolnośląskiego, Wydziału Rozwoju Regionalnego weźmie udział Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. 

Celem projektu EMRIE będzie wypracowanie lub aktualizacja odpowiednich dokumentów strategicznych wdrażanych na poziomie regionalnym w zakresie surowców strategicznych i krytycznych, ze szczególnym naciskiem położonym na: 

  • nowe podejście do gospodarowania odpadami wydobywczymi i ponowne wykorzystanie potencjału odpadów wydobywczych pochodzących z czynnych i opuszczonych kopalń,
  • ochronę i wykorzystanie krytycznych i strategicznych surowców poprzez właściwe opisanie polityk w tym obszarze na poziomie regionalnych strategii innowacji i polityk zagospodarowania przestrzennego,
  • poszukiwanie pojawiających się możliwości przemysłowych dla MŚP i tworzenie warunków dla ich rozwoju.

Pierwsze trzy lata projektu będą poświęcone wymianie i transferowi doświadczeń pomiędzy uczestniczącymi partnerami w celu udoskonalenia dokumentów strategicznych wdrażanych na poziomie regionalnym w obszarze wdrażania priorytetów aktu o surowcach krytycznych (Critical Raw Materials Act) i gospodarki obiegu zamkniętego. Jednym z głównych celów CRMA jest zwiększenie krajowej produkcji głównych i wtórnych surowców strategicznych. Wykorzystanie ogromnego potencjału odpadów wydobywczych pochodzących z czynnych i opuszczonych kopalń rozproszonych w całej Europie, jako źródła krytycznych i strategicznych surowców, należy uznać za jeden z priorytetowych celów w opracowywaniu nowych procesów i produktów gospodarki o obiegu zamkniętym. 

W ramach projektu realizowane będą:

  • wspólne badania/analizy tematyczne
  • spotkania z grupami interesariuszy na poziomie regionalnym
  • międzyregionalne seminaria i warsztaty tematyczne oraz wizyty studyjne
  • wspólne działania pilotażowe
  • udział w działaniach Policy Learning Platform

W ostatnim roku realizacji projektu regiony skupią się głównie na monitorowaniu wyników i pogłębieniu współpracy