GENEZA POWSTANIA DOKUMENTU Regionalna Strategia Innowacji dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2011-2020 (RSI WD 2011-2020)
W 2005 r., rok po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, Zarząd Województwa Dolnośląskiego przyjął Dolnośląską Strategię Innowacji, która obowiązywała przez 6 kolejnych lat i
W roku 2015 dokument został uzupełniony o załącznik „Ramy strategiczne na rzecz Inteligentnych Specjalizacji Dolnego Śląska”. Załącznik ten wraz z opisem zidentyfikowanych dla regionu 6 Inteligentnych Specjalizacji, był wynikiem prowadzenia procesu przedsiębiorczego odkrywania, którego genezą były rekomendacje Komisji Europejskiej (Europa 2020. Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu) wraz z zaleceniami dla państw członkowskich w zakresie zreformowania systemu prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej, który opierać się ma na zwiększeniu roli wiedzy i innowacji jako sił napędowych przyszłego rozwoju w
UZASADNIENIE KONIECZNOŚCI AKTUALIZACJI RSI WD 2011-2020 POPRZEZ OPRACOWANIE DOLNOŚLĄSKIEJ STRATEGII INNOWACJI 2030
Z uwagi na 8 lecie wdrażania RSI WD 2011-2020, zbliżającą się nową perspektywę programową i finansową Unii Europejskiej, zmianę sytuacji społeczno-gospodarczej regionu dolnośląskiego oraz niedawną aktualizację nadrzędnych dokumentów strategicznych województwa (SRWD 2030) i kraju (SOR), koniecznym stała się aktualizacja Strategii oraz uzupełnienie jej o elementy potwierdzające spełnienie kryteriów tzw. „warunku podstawowego”, którego wypełnienie gwarantować będzie otrzymanie i wydatkowanie co najmniej 35% środków w nowym RPO przeznaczonych na cel „Bardziej inteligentna Europa dzięki wspieraniu innowacyjnej i inteligentnej transformacji gospodarczej”. Dolnośląska Strategia Innowacji 2030, dostosowana została do obecnych potrzeb i możliwości gospodarki regionu, pozwalając na efektywne wykorzystywanie dostępnych na rozwój środków publicznych, w tym europejskich.
Naszą ambicją jest realizacja dokumentu, który właściwie definiuje potencjały i silne strony województwa w obszarze innowacji i nowoczesnej gospodarki, ale również te obszary, które wymagają ciągłej poprawy i inwestycji. W tym celu postanowiliśmy uspołecznić proces powstawania dokumentu angażując jak największą ilość przedstawicieli środowiska gospodarczego, naukowo-badawczego i samorządowego. Dzięki dotarciu do poszczególnych grup interesariuszy podczas konsultacji społecznych, strategia stała się dokumentem „przedyskutowanym” i zaakceptowanym przez szerokie grono podmiotów. Wyrażamy nadzieję, że zaangażowanie tak licznej grupy interesariuszy, na etapie powstawania dokumentu przyczyni się do jego skutecznego wdrażania w następnych latach.