27 stycznia 2025 r. na terenie kampusu Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT we Wrocławiu odbyło się trzecie spotkanie Grupy Roboczej ds. Inteligentnych Specjalizacji Dolnego Śląska. W spotkaniu wzięły udział 93 osoby.
Celem spotkania była pogłębiona dyskusja nad obszarami medycyny i zdrowego społeczeństwa oraz zdefiniowanie, gdzie Dolny Śląsk ma szczególnie duży potencjał do generowania innowacji w tym zakresie. Uczestnicy na etapie rekrutacji zostali poproszeni o wybranie najodpowiedniejszego dla siebie obszaru dyskusji spośród pięciu poniższych:
- Starzenie się i opieka senioralna
- Profilaktyka zdrowotna
- Choroby onkologiczne
- Choroby cywilizacyjne niezakaźne
- Zdrowie psychiczne
Są to szerokie, ponad dyscyplinarne zagadnienia o wysokim znaczeniu dla kondycji nie tylko polskiego, ale i globalnego społeczeństwa. O wysokiej ważności tego obszaru tematycznego świadczy wyjątkowo wysoka frekwencja. Na spotkaniu pojawiło się wiele osób, które nigdy wcześniej nie uczestniczyły w Procesie Przedsiębiorczego Odkrywania, także medyków oraz przedstawicieli pacjentów, co pozwoliło uzyskać nowe spojrzenie na omawiane kwestie.
Spotkanie rozpoczęła Justyna Lasak (Zastępca Dyrektora Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego) oraz prof. Jarosław Bosy (Dyrektor Instytutu Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT). Następnie Przedstawiciele Instytutu Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT – Paweł Kurant i Joanna Cybińska – krótko nakreślili profil działalności Instytutu. Monika Ślęzak (Koordynator Branżowego Punktu Kontaktowego Sieć Badawcza Łukasiewicz - PORT) opowiedziała o możliwościach wsparcia innowacyjnych pomysłów.
W dalszej części spotkania uczestnicy mieli możliwość posłuchać o przełomowych wdrożeniach w medycynie precyzyjnej (Projekt P4Health, Witold Konopka) oraz success story firmy działającej w obszarze health care (Hemolens Diagnostics, Marek Wypych). Ponadto prof. Wojciech Witkiewicz – Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, przestawił zebranemu gremium Centrum Aktywnego Starzenia Się.
![GR](/sites/default/files/inline-images/10.png)
![GR](/sites/default/files/inline-images/11.png)
Po krótkim networkingu uczestnicy przeszli do rozmów przy stołach tematycznych. Rezultatem rozmów są wyłonione priorytety do dalszych prac w danym obszarze tematycznym.
Priorytety wyłonione do dalszych prac w temacie 1 – Starzenie się i opieka senioralna:
- Rozwiązania systemowe na rzecz integracji środowiska senioralnego – informacja o seniorach, ich statusie społecznym, stanie zdrowia, aktywności fizycznej i przyjmowanych lekach. Wsparcie lekarzy narzędziami AI, które pozwolą lepiej zarządzać leczeniem farmakologicznym.
- Narzędzia na rzecz dystrybucji wiedzy o seniorach do środowiska (np. rodzin seniorów) co do zmian zachodzących w ciele i psychice seniora, ograniczeń takich osób, regionalnych miejsc porad i pomocy seniorom i ich rodzinom, miejsc aktywizacji seniorów.
- Rozwiązania na rzecz kształcenia kadr, które będą pracować z seniorami – lekarzy, pielęgniarzy, terapeutów. Wykorzystywanie nowych technologii np. symulatorów, VR.
- Rozwiązania na rzecz zmian w infrastrukturze miasta sprzyjające seniorom, ich aktywności fizycznej, włączaniu w życie społeczeństwa lokalnego. Włączanie obecnych pre-seniorów na rzecz wypracowania rozwiązań cyfrowych dla przyszłych seniorów.
![GR](/sites/default/files/inline-images/12.png)
Priorytety wyłonione do dalszych prac w temacie 2 – Profilaktyka zdrowotna:
- Zwiększenie dostępności profilaktyki, szersze akcje profilaktyczne dla poszczególnych grup wiekowych/zawodowych/grup ryzyka. Realizacja akcji profilaktycznych bliżej człowieka np. w galeriach handlowych.
- Zintegrowane systemy informacyjne (SMS) na rzecz promocji akcji profilaktycznych dostępnych w terenie zamieszkania danego obywatela.
- Programy „Zdrowy Dolnoślązak” zachęcające do uczestnictwa w zajęciach sportowych i akcjach profilaktycznych. Multisport dla mieszkańców Dolnego Śląska – działanie odgórne.
- Bezpieczeństwo lekowe – rozwiązania na rzecz lokalnej produkcji substancji czynnych i podstawowych składników leków.
![GR](/sites/default/files/inline-images/13.png)
Priorytety wyłonione do dalszych prac w temacie 3 – Choroby onkologiczne:
- Pacjent:
- narzędzia dla edukacji pacjenta,
- dostęp do danych medycznych i materiałów biologicznych,
- współpraca z organizacjami pacjenckimi na rzecz edukacji pacjentów,
- holistyczne podejście do pacjenta – wsparcie psychologiczne, rehabilitacja, inne aktywności na rzecz jego powrotu do zdrowia.
- Diagnostyka:
- rozwiązania na rzecz szybszej diagnostyki,
- nowe technologie (AI, VR, robotyka) w diagnostyce,
- standaryzacja danych medycznych i metod diagnostycznych, analiza danych przez narzędzia AI.
- Dialog (naukowcy, medycy, biznes, pacjenci)
- interdyscyplinarny dialog wielu środowisk.
![GR](/sites/default/files/inline-images/14.png)
Priorytety wyłonione do dalszych prac w temacie 4 – Choroby cywilizacyjne niezakaźne:
- Choroby płuc nienowotworowe (np. Astma POCHP):
- diagnostyka wspomagana narzędziami AI,
- technologie leków (szczególnie aplikowanie wziewnych).
- Udary:
- wczesne rozpoznanie i diagnostyka (markery),
- neuroprotekcja (leki oraz narzędzia jak gry czy roboty wprowadzające ćwiczenia na rzecz neuroplastyczności mózgu),
- rehabilitacja.
- Choroby kardiologiczne i metaboliczne:
- edukacja (aplikacje IT, wyzwania ruchowe, programy edukacyjne),
- nutriceutyki i leki,
- żywność funkcjonalna.
![GR](/sites/default/files/inline-images/15.png)
Priorytety wyłonione do dalszych prac w temacie 5 – Zdrowie psychiczne:
- Narzędzia na rzecz profilaktyki i promocji zdrowia psychicznego.
- Narzędzia dla wczesnej diagnostyki chorób o podłożu psychicznym.
- Działania interdyscyplinarne jako odpowiedź na potrzeby psychiczne populacji.
![GR](/sites/default/files/inline-images/16.png)
We wszystkich grupach dyskusyjnych przejawiał się wniosek, że takich jak to spotkań powinno być więcej, gdyż środowisko jest słabo zintegrowane, a przez to innowacyjne rozwiązania mają charakter wyspowy zamiast systemowy. Uczestnicy potwierdzali, że dzięki takiemu spotkaniu mogli poznać nowe osoby, które mogą być dla nich partnerami do współpracy.
![GR](/sites/default/files/inline-images/17.png)
Spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze i angażowało przybyłych uczestników. Wiele osób miało przygotowane dane, notatki i informacje, które były cennym wkładem do dyskusji. Wymianie poglądów sprzyjał fakt dużego zróżnicowania dyskutantów, którzy reprezentowali rozmaite środowiska i doświadczenia. W następnym kroku zaproponujemy uczestnikom możliwość kontynuowania tego dialogu.
![FEDDS](/sites/default/files/inline-images/FEDDS-kolor-poziom_22.jpg)