PL EN
A+ A A-
BIP
Zaloguj
Szukaj
Kontakt

II spotkanie Grupy Ekspertów ds. Dolnośląskiej Strategii Innowacji 2030

W dniach 12-13 grudnia 2024 roku w Kudowie-Zdroju odbyło się drugie spotkanie Grupy Ekspertów ds. Dolnośląskiej Strategii Innowacji 2030. Jego głównym celem było zaktualizowanie informacji o technologiach i rozwiązaniach opracowanych w ostatnich latach na dolnośląskich uczelniach, a także ocena ich przydatności w kontekście potrzeb mieszkańców, miast, regionów oraz lokalnego biznesu. Uczestnicy wyłonili najistotniejsze obszary wymagające zmian, aby ułatwić współpracę między podmiotami kształtującymi innowacje na Dolnym Śląsku.

Spotkanie odbyło się w wyjątkowo dobrej i swobodnej atmosferze. Dla wielu osób była to pierwsza okazja, aby porozmawiać ze sobą i poznać się bliżej. Mimo długiego czasu przeznaczonego na prezentacje i ich omówienie, zaledwie zasygnalizowano nowe technologie, jakie w ostatnich latach pojawiły się na dolnośląskim rynku badań i rozwoju. Bardzo ciekawym zagadnieniem była rozmowa o dobrych praktykach poszczególnych jednostek. Każda z nich we własnym zakresie pracowała nad wzmocnieniem współpracy nauka-biznes, realizowała różnorakie projekty w konsorcjach. Zebranie takich praktyk oraz wyłonienie tych najbardziej skutecznych mogłoby stanowić kanwę do wypracowania wspólnego standardu postępowania w realizacji projektów innowacyjnych między przemysłem a jednostkami B+R.

Istotnym problemem, jaki przejawiał się podczas prezentacji i dyskusji była niska świadomość przedsiębiorstw co do oferty jednostek B+R oraz co do wartości innowacji jako takich. Słaba komunikacja pionowa w przedsiębiorstwach sprawia, że menedżerowie nierzadko nie wiedzą, jakie są problemy w ich firmach i że część z nich mogliby rozwiązać na drodze współpracy z uczelnią. Szersze działania promocyjne uczelni i samorządu oraz zacieśnienie współpracy ze zrzeszeniami przedsiębiorców mogą pomóc w zmianie tej sytuacji. Często przywoływanym problemem była ogólnie pojęta komunikacja. Zarówno ta w/w wobec przedsiębiorstw, ale także w ramach samych jednostek B+R. Centra Transferu Technologii, jakie funkcjonują na dolnośląskich uczelniach mają nierzadko ograniczony dostęp do wiedzy o tym, co dzieje się w poszczególnych jednostkach badawczych. Nie mają łatwości w pozyskiwaniu stamtąd potrzebnych informacji, kiedy pojawi się zainteresowany współpracą przedsiębiorca a nawet w pozyskaniu treści, które można by wykorzystać do działań promocyjnych. 

Problemem, który stoi na drodze do współpracy jest także konstrukcja samych programów wsparcia. Często przedsiębiorcy korzystają z dofinansowania na to, co jest możliwe do wzięcia, a nie na to, co faktycznie jest im potrzebne. Dodatkowo brakuje długofalowej perspektywy wsparcia MŚP - po zakończeniu projektu kończy się wsparcie, a nierzadko charakter danego opracowania/technologii wymagałby wieloletnich inwestycji. 
Wiele programów wsparcia, zarówno tych dla uczelni, jak i dla przedsiębiorstw koncentruje się na infrastrukturze. Wiele urządzeń jest dublowanych niepotrzebnie, ponieważ firmy, uczelnie czy nawet wydziały jednej uczelni planują ich zakup odrębnie.

Na podstawie przebiegu dyskusji, rozmów kuluarowych oraz zaprezentowanych przez poszczególnych prelegentów treści, rekomenduje się m.in.:

  • Wprowadzenie do schematu spotkań prezentacji uczestników. Na każdym z nich mogłyby prezentować się 2 -3 organizacje, a następnie na kanwie tych prezentacji oparta byłaby dalsza dyskusja.
  • Uruchamianie małych, regionalnych projektów skupionych wokół wąskich specjalizacji i funkcjonujących podobnie, jak Bony na Innowacje. Byłyby to projekty niewielkie, o ograniczonym budżecie, ale przez to także dostępne dla mniejszych firm.
  • Podjęcie dyskusji i współpracy z dolnośląskimi izbami i zrzeszeniami skupiającymi przedsiębiorstwa na temat tego, jakie kanały komunikacji będą najodpowiedniejsze do dystrybuowania informacji o ofercie B+R oraz do podjęcia dialogu na temat potrzeb przedsiębiorstw. 
  • Sprawdzenie możliwości wsparcia komunikacji z przedsiębiorstwami poprzez urzędy pracy.
  • Zebranie przykładów zrealizowanych z sukcesem projektów innowacyjnych pomiędzy uczelnią a przedsiębiorstwem i wspólna publikacja oraz promocja tych przykładów.
  • Uruchomienie grupy reprezentantów wszystkich uczelni Dolnego Śląska realizujących usługi B+R na rzecz przedsiębiorstw, która wypracowałaby wspólny standard postępowania, kształt umowy o współpracy oraz przygotowałaby wspólną ofertę wybranych prac w formie pakietów dla biznesu.
  • Wspólne opracowanie koncepcji platformy dyskusji nad trendami, umożliwiającej wymianę wiedzy oraz opracowywanie odpowiedzi na istotne zmiany w otoczeniu biznesowym. 

Wiele wątków wzmiankowanych podczas spotkania miało charakter integrujący środowisko innowacyjne regionu. Należy mieć nadzieję, że ich dalsza eksploracja doprowadzi do wypracowania wspólnych rozwiązań, które poprawią efektywność wymiany informacji i współpracy pomiędzy dolnośląską nauką a biznesem, a w konsekwencji – wzmocni regionalną innowacyjność.