A+ A A-
BIP
Logowanie
Szukaj
Kontakt

Relacja z I spotkania Grupy Ekspertów ds. DSI 2030

GE
14 października 2024 r. odbyło się pierwsze spotkanie nowego składu Grupy Ekspertów ds. Dolnośląskiej Strategii Innowacji 2030. 

We wrześniu 2021 r. Zarząd Województwa Dolnośląskiego powołał gremium opiniodawczo-doradcze – Grupę Ekspertów ds. Dolnośląskiej Strategii Innowacji 2030. Stanowi ono ważne wsparcie dla władz regionalnych w procesie zarządzania i wdrażania strategii innowacji na Dolnym Śląsku. Grupę tworzą wysocy rangą eksperci - przedstawiciele jednostek naukowych i badawczo-rozwojowych, największych dolnośląskich firm, samorządów lokalnych, instytucji otoczenia biznesu i organizacji pozarządowych. Zmiany w zarządach poszczególnych instytucji, których przedstawiciele tworzą skład Grupy, wymusiły powołanie nowego składu.

Celem spotkania była ocena, które z dziedzin nauki i obszarów badawczych są wyjątkowo silne w naszym regionie i już przyczyniają się lub mogą przyczynić się w najbliższej przyszłości do powstawania innowacji, jak również rozpoznanie najbardziej skutecznych metod postępowania w komercjalizacji innowacji oraz współpracy nauki i biznesu. 

Spotkanie otworzył Michał Rado, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, który powitał gości oraz nakreślił znaczenie innowacji dla rozwoju regionu. Wskazał też na istotną rolę Grupy Ekspertów jako ciała doradczego i głęboko zanurzonego w ekosystemie innowacji.

Następnie Justyna Lasak, Z-ca Dyrektora Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego przypomniała, iż na Dolnym Śląsku nad kształtem Inteligentnych Specjalizacji pracują dwie grupy – Grupa Robocza ds. Inteligentnych Specjalizacji i właśnie Grupa Ekspertów oraz o tym, że ich prace uzupełniają się nawzajem, a zadaniem Grupy Ekspertów jest oceniać, kierunkować i priorytetyzować impulsy płynące z Grupy Roboczej.

Aldona Kucner, moderator spotkania, we wprowadzeniu do dyskusji przywołała, jak pojawiła się idea Inteligentnych Specjalizacji oraz jaka jest rola procesów partycypacyjnych, w tym Procesu Przedsiębiorczego Odkrywania w ich kształtowaniu. Następnie poprosiła uczestników o przedstawienie się oraz odpowiedź na pytanie: Które z dziedzin nauki i obszarów badawczych są wyjątkowo silne w naszym regionie i już przyczyniają się lub mogą przyczynić się w najbliższej przyszłości do powstawania innowacji?

W toku trwającej dyskusji eksperci wskazali dziedziny, które mają wysoki potencjał generowania innowacji na Dolnym Śląsku, w tym m.in.:

  • Biomedycyna i Biotechnologia (gdzie obserwujemy wysoki wzrost potencjału i kadry naukowej lokalnych uczelni)
  • Sektor militarny
  • Technologie medyczne, w tym telemedycyna
  • Technologie na rzecz szeroko pojętego bezpieczeństwa – od energetycznego, przez żywnościowe, po środowiskowe 
  • Rozwiązania na rzecz adaptacji do zmian regionalnych i lokalnych przez małe społeczności – zarówno po stronie innowacji produktowych, jak i organizacyjnych
  • Technologie i rozwiązania umożliwiające adaptacje do wymagań klimatycznych, w tym te dotyczące neutralności klimatycznej i zielonej energii
  • Rozwiązania oparte o Sztuczną Inteligencję, wpierające procesy na rzecz zielonej transformacji, także z ukierunkowaniem na wykorzystanie w przemyśle
  • Gospodarka obiegu zamkniętego, w tym gospodarowanie odpadami
  • Big data i telekomunikacja
  • Nowe formy edukacji
  • Rozwiązania na rzecz nowej mobilności
  • Technologie kosmiczne i kwantowe
  • Gry komputerowe, szczególnie w obszarach VR i AR
  • Technologie na rzecz Smart City, Internetu Rzeczy

W odniesieniu do pytania o skuteczne metody komercjalizacji innowacji uczestnicy wskazali następujące kwestie:

  • Dostęp do finansowania, szczególnie rozwoju technologii na dalszych poziomach TRL
  • Dostęp do finansowania na zakup i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w przedsiębiorstwie
  • Priorytetowe traktowanie tych obszarów badawczych, gdzie aktualnie jest duży popyt i nakłady finansowe (jak branża militarna czy bezpieczeństwo klimatyczne)
  • Bliskość i osobiste relacje osób reprezentujących instytucje, które mogą współpracować w konsorcjum

W wypowiedziach ekspertów wybrzmiało, że rozwój innowacji nie będzie możliwy bez wcześniejszego zainwestowania w edukację. To skutek zaniedbań w kształceniu fachowców już na poziomie szkół ponadpodstawowych. Konieczne jest więc dofinansowanie szkolnictwa zarówno na poziomie ponadpodstawowym, jak i wyższym, jak również zachęcanie młodych zdolnych ludzi do uczestnictwa w projektach badawczych. Ponadto region powinien wykorzystać szansę jaką jest zwiększenie wydatków na obronę narodową z budżetu państwa. Wskazano również, że na Dolnym Śląsku powstaje dużo innowacyjnych pomysłów, ale region ma problem z ich wdrożeniem z uwagi na niewystarczające środki finansowe. Podkreślono, że ze względu na ograniczone środki polityka wsparcia innowacji w regionie powinna się skupić na dwóch-trzech obszarach priorytetowych, gdzie można innowacje wdrożyć szybko i sprawnie. Z analizy dotychczasowo prowadzonej polityki wsparcia innowacji w kraju i regionie wynika, że jesteśmy niestety reaktywni i spóźnieni. Powinniśmy wybiec w przód i pomyśleć o tym, jakie będą technologie przyszłości. Warto opracować badanie, jak będzie wyglądać Dolny Śląsk za 20 - 30 lat i jakie problemy tamtego świata chcemy rozwiązywać.