PL EN
A+ A A-
BIP
Zaloguj
Szukaj
Kontakt

Dolny Śląsk nie marnuje!

HoReCa
Konferencja o niemarnowaniu żywności w sektorze HoReCa 

Każdego roku w Polsce marnuje się około 9 mln ton żywności, a za ponad 10 procent całej puli zmarnowanej żywności odpowiadają hotele oraz restauracje. W jaki sposób dochodzi do tego procederu oraz w jaki sposób walczyć z problemem? Próbę odpowiedzi na to kluczowe pytanie oraz wiele innych podjęto podczas konferencji na temat niemarnowania żywności w branży HoReCa.

Kwestia marnowania żywności w sektorze HoReCa to poważny problem, który wymaga stanowczych działań. Według zebranych danych marnuje się rocznie ogromne ilości żywności, a świadomość przedsiębiorców o problemie i konieczności wprowadzania zmian wciąż wymaga komunikowania i edukowania najbardziej zaangażowanych w problem grup. Firmy gastronomiczne muszą podejmować działania, aby zmniejszyć ilość marnowanej żywności, na przykład poprzez poprawę komunikacji z klientem i badanie potrzeb konsumenta, kierowanie się planowaniem posiłków na podstawie zebranych wcześniej danych, pozwalających ocenić pobyt. Ważna jest również świadomość jak postępować z niewykorzystaną żywnością, w jaki sposób przekazać produkty do instytucji, które taką żywność przekażą na cele charytatywne. Jednocześnie przedsiębiorcy sektora HoReCa muszą zdawać sobie sprawę z istotności problemu marnowania żywności i podejmować kroki w celu ograniczenia ilość jedzenia, które zostaje zmarnowane. Działania te mogą przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu sektora  na środowisko, poprawy wyników finansowych firm oraz budowanie wizerunku przedsiębiorstwa odpowiedzialnego społecznie.

Te i wiele innych kwestii dotyczących problemu marnowania żywności zostały poruszone podczas konferencji poświęconej tematyce niemarnowania żywności zorganizowanej 7 czerwca 2023r. w Szklarskiej Porębie. Konferencja zrealizowana została w ramach projektu „Rozwój inteligentnych specjalizacji Dolnego Śląska poprzez skoordynowane działania animacyjne w zakresie procesu przedsiębiorczego odkrywania” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 – 2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego”.

W konferencji wzięli udział między innymi:
dr inż. Grzegorz Izydorczyk – autor wykładu inauguracyjnego,
Tomasz Szuba – autor raportu badań przeprowadzonych w hotelach subregionu jeleniogórskiego,
Joanna Kądziołka – prezes Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste prezentując  autorka wykładu na temat gospodarki obiegu zamkniętego
Norbert Palimąka – prezes Fundacji ESPA, uczestnik panelu dyskusyjnego,
Wojciech Tycholiz – przedstawiciel Fundacji Mniej Więcej, uczestnik panelu dyskusyjnego,
Joanna Aniszczyk – dziennikarka kulinarna, podróżniczka, autorka bloga „I love to eat”, uczestniczka panelu dyskusyjnego,
Sylwia Majcher – edukatorka ekologiczna, dziennikarka, autorka kilku książek, prowadząca warsztat kulinarny, będący częścią wydarzenia.

W pierwszej części wydarzenia, w której swoje wykłady wygłosili zaproszeni prelegenci, uczestnicy konferencji mieli okazję poznać skalę problemu marnowania żywności w Polsce oraz na całym świecie. Znając skalę problemu marnowania żywności oraz szanse i wyzwania stawiane przed gospodarką obiegu zamkniętego zaproszeni eksperci branży podjęli dyskusję na temat tego co przedsiębiorcy mogą zrobić, aby zminimalizować ilości marnowanego jedzenia, jakie korzyści mogą osiągnąć podejmując działania w tym kierunku. Te tematy podjęte zostały podczas drugiej części wydarzenia, którą stanowił panel dyskusyjny z ekspertami w dziedzinie zero waste. 

O to, by wszystkie rady skierowane do uczestników konferencji podczas wykładów oraz panelu dyskusyjnego trafiły również na przełożenie praktyczne zadbała pani Sylwia Majcher podczas warsztatu kulinarnego. Edukatorka ekologiczna zaprezentowała dania i sposób ich przygotowania tak aby zachęcić gości do wykorzystywania w kuchni składników, które często nieświadomie zostają uznane za odpad podczas przygotowywania posiłków.  Podczas warsztatu kulinarnego uczestnicy nie tylko zapoznali się ze sposobem wykorzystania składników, ale również mogli spróbować przygotowanych podczas pokazu posiłków, a czas degustacji wykorzystać na podzielenie się własnymi doświadczeniami z kuchni z pozostałą częścią uczestników. 

HoReCa

 

Załączniki:

  Zaproszenie z agendą.pdf Pobierz