PL EN
A+ A A-
BIP
Zaloguj
Szukaj
Kontakt

Za nami wielkie spotkanie firm rodzinnych we Wrocławiu

Kongres Firm Rodzinnych
Ponad 400 uczestników, emocjonujące dyskusje, spotkanie z legendą polskiego sportu i biznesu Sobiesławem Zasadą, gala konkursu Promotor Przedsiębiorczości Rodzinnej oraz debata na temat najlepszych warunków do funkcjonowania biznesów rodzinnych. We Wrocławiu 6 czerwca odbył się Kongres Firm Rodzinnych, największe na Dolnym Śląsku i jedno z największych tego typu spotkań w kraju.

Za nami VI edycja Kongresu Firm Rodzinnych. To wielkie wydarzenie dostarczające osobom prowadzącym firmy aktualnej wiedzy, inspiracji i dające możliwość wymiany doświadczeń. Spotkali się na nim przedsiębiorcy rodzinni - właściciele i sukcesorzy często już wielopokoleniowych polskich firm, wraz z przedstawicielami instytucji otoczenia biznesu, instytucji doradczych i finansujących oraz naukowcami i samorządowcami. Patronem Honorowym Kongresu był Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Tegoroczne hasło przewodnie wydarzenia „Znaleźć energię” przewijało się we wszystkich wątkach obrad. Twórca kongresu dr hab. Krzysztof Safin, prof. UWSB Merito zapowiedział inaugurując wydarzenie - Będziemy szukać rozwiązań energetycznych, ale przede wszystkim będziemy szukać energii życiowej. Niektórzy mówią, że przedsiębiorcy rodzinni taką energię sami tworzą i wnoszą, a my spróbujemy ich w tym wzmocnić nowymi rozwiązaniami, pomysłami, sugestiami. Nie będziemy narzekać, to jest kongres optymizmu, będziemy pokazywać, że w każdych warunkach biznes rodzinny jest w stanie sobie poradzić, być może potrzebuje jedynie pewnych sugestii, wskazania kierunków. Pokażemy przykłady dobrych rozwiązań i oddamy głos tym przedsiębiorcom, którzy odnieśli sukces.

Uroczystego otwarcia kongresu dokonali wicemarszałkowie Województw Dolnośląskiego Grzegorz Macko i Marcin Krzyżanowski oraz Małgorzata Czerwińska dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO BP, sponsora strategicznego wydarzenia. 

Od pierwszej edycji kongres jest wspólnym dziełem środowiska akademickiego, samorządowego i biznesowego. Jego idea powstawała na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu i przyciąga przedsiębiorców rodzinnych z całego kraju, a szczególnie Dolnego Śląska, gdzie szacuje się, że działa między 50 a 60 tys. firm rodzinnych z sektora mikro i małych przedsiębiorstw.

Podczas wydarzenia odbyły się sesje tematyczne i panele dyskusyjne poświęcone m.in. sukcesji, fundacji rodzinnej, trendom, współpracy, zrównoważonemu rozwojowi oraz energii przyszłości. Nowością była debata specjalna pt. „Przyszłość firm rodzinnych. Wystarczy nie przeszkadzać, czy należy wspierać” z udziałem przedstawicieli ogólnopolskich i dolnośląskich organizacji reprezentujących firmy rodzinne oraz przedsiębiorców.
Człowiek legenda

Gościem honorowym kongresu był Sobiesław Zasada, polski kierowca rajdowy oraz przedsiębiorca, założyciel Grupy Kapitałowej Sobiesław Zasada, jednej z najstarszych i największych grup kapitałowych w Polsce. Gość udzielił szczerego, inspirującego wywiadu Pawłowi Gołębskiemu, barwnie opowiedział o karierze sportowej i tworzeniu własnego biznesu, który dziś skupia 30 spółek z różnych branż. Uczestnicy kongresu mogli otrzymać od Sobiesława Zasady książkę z dedykacją. Zapis rozmowy, podobnie jak całego Kongresu Firm Rodzinnych transmitowany był na żywo w internecie i jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych.

Konkurs promujący przedsiębiorczość

Ważną częścią Kongresu Firm Rodzinnych jest konkurs Promotor Przedsiębiorczości Rodzinnej, którego zwycięzców ogłasza kapituła konkursu podczas wydarzenia. Zasiadają w niej przedstawiciele przedsiębiorstw i organizacji zrzeszających przedsiębiorców, ludzie nauki i biznesu, którym w kapitule przewodniczy firma Grant Thornton, główny partner merytoryczny kongresu.

Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu w kategorii „System promocji rodzinnego charakteru własnej firmy” została firma Aflofarm, w imieniu której nagrodę odebrał Tomasz Jasiński, członek rady nadzorczej. Wyróżniono również pięć firm – Karty Grabowskiego, Doti, GT Trailers, Max Hemp oraz Renex. Wręczenie nagród poprowadziła Ewelina Pisarczyk, która sama jest przedstawicielką firmy rodzinnej.

W kategorii „Działalność na rzecz rozwoju i wspierania przedsiębiorczości rodzinnej” kapituła nagrodziła Ministerstwo Rozwoju i Technologii za dwie przełomowe ustawy, które zmieniają rzeczywistość firm rodzinnych w obszarze sukcesji - ustawę o zarządzie sukcesyjnym oraz ustawę o fundacji rodzinnej. Dzięki pierwszej przedsiębiorstwa prowadzone przez osoby fizyczne, będą mogły być przejęte przez sukcesorów po śmierci założyciela. Natomiast fundacja rodzinna pozwala na gromadzenie, kumulowanie i zarządzanie majątkiem rodzinnym, co umożliwi polskim przedsiębiorcom budowanie polskiego kapitału.

Nagrodę, statuetkę z motywem drzewa, które jest symbolem firm rodzinnych, odebrał wirtualnie podczas łączenia na żywo Grzegorz Płatek dyrektor Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych, który brał czynny udział w przygotowaniu ustawy o fundacji rodzinnej.

W tej kategorii nagrodzona została również Maria Adamska redaktor naczelna „Magazynu Firm Rodzinnych Relacje” wydawanego przez Stowarzyszenie „Inicjatywa Firm Rodzinnych”, które jest obecnie największą organizacją reprezentującą środowisko firm rodzinnych w Polsce. Magazyn kierowany jest do przedsiębiorców i przez nich współtworzony, można go pobrać na stronie Stowarzyszenia.

W Kongresie Firm Rodzinnych wzięło udział ponad 400 uczestników. Wydarzenie odbyło się we Wrocławskim Centrum Kongresowym Hali Stulecia.