4 kwietnia 2023 r. w Centrum Konferencyjne Wrocławskiego Parku Przemysłowego odbyło się spotkanie Grupy Roboczej ds. Dolnośląskiej Strategii Innowacji 2030. Spotkanie skoncentrowane było na tematyce Horyzontalnej Inteligentnej Specjalizacji: Życie wspomagane technologią.
Moderację spotkania poprowadziła Aldona Kucner. W spotkaniu uczestniczyło 30 osób: Organizatorzy spotkania, Członkowie Grupy Roboczej oraz zaproszeni goście specjalizujący się w dziedzinie życia wspomaganego technologią. Celem wydarzenia było wypracowanie pomysłów na projekty badawczo-rozwojowe w obszarze Inteligentnej Specjalizacji Horyzontalnej Życie wspomagane technologią, które mają wysoki potencjał do realizacji na Dolnym Śląsku.
Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia przez Katarzynę Martewicz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego budowy nowej platformy internetowej służącej wsparciu komunikacji środowisk innowacyjnych Dolnego Śląska, a także omówienia zasad logowania do niej.
Następnie jako wstęp do dyskusji grupowej uczestnicy mogli wysłuchać wykładu przeprowadzonego przez Marcina Kuczyńskiego, właściciela firmy Expert Solutions Sp. z o.o. zajmującej się realizacją projektów IT. Wykład dotyczył trendów i wyzwań, jakie wnosi w życie codzienne, społeczne i biznesowe zastosowanie sztucznej inteligencji.
Po wykładzie moderator Aldona Kucner wprowadziła uczestników w cele i zasady dalszej pracy. Uczestnicy w podziale na cztery grupy zostali poproszeni o wygenerowanie kierunków prac badawczo-rozwojowych w obszarze Życia wspomaganego technologią oraz sugestii co do dalszych animacji środowiska innowacyjnego w regionie.
Jako cel stojący przed uczestnikami określono: Identyfikację problemów i szans płynących z trendów, które mogą być rozwiązane dzięki pracom badawczo-rozwojowym w regionie.
Dyskutanci pracowali w trzech grupach tematycznych, wspólnie zastanawiając się, jakie kierunki powinny przyjąć prace badawczo-rozwojowe w danym obszarze, by móc generować cenne dla regionu innowacje. Grupa czwarta dedykowana była pomysłom na to, jak w przyszłych latach wspierać integrację środowisk innowacyjnych.
Było to ostatnie, czwarte, spotkanie z tego cyklu animacji Grupy Roboczej. Widać było znaczący postęp w integracji Grupy oraz chęci podejmowania dyskusji nad przedmiotem spotkania. Uczestnicy deklarowali także chęć kontynuowania współpracy z innymi członkami Grupy, a w wielu przypadkach te relacje się już zawiązały i z powodzeniem są wykorzystywane do wzmacniania potencjału firm i instytucji.
Spotkania, takie jak to, mają charakter dość ogólny – dobrze zbierają kierunki prac, wykorzystują doświadczenia wielu zróżnicowanych podmiotów. Na ich bazie należy wyłaniać poszczególne zalążki agend badawczych, których szczegółowemu dopracowaniu powinny służyć cykle spotkań pogłębiających, przeprowadzanych w mniejszych grupach zainteresowanych podmiotów.
Spotkanie przebiegło w bardzo dynamicznnej i przyjaznej atmosferze. Uczestnicy chętnie podjęli się pracy nad pomysłami dla projektów B+R. Wypracowana przez ostatnie miesiące metoda dyskusji odpowiada uczestnikom i daje im możliwość swobodnego i pogłębionego wypowiadania się na wiele tematów.
Spotkanie pokazało także, że wiele podmiotów Dolnego Śląska trwale zaangażowało się w prace nad Inteligentnymi Specjalizacjami regionu i czuje się współodpowiedzialnymi za sukces tego przedsięwzięcia.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za pełen zaangażowania udział w spotkaniu. Do zobaczenia!
Tekst powstał na podstawie „Raportu ze spotkania Grupy Roboczej ds. Inteligentnych Specjalizacji Dolnego Śląska. Specjalizacja Horyzontalna: Życie wspomagane technologią” autorstwa Aldony Kucner.