Według szacunków w Polsce co roku marnuje się około 9 mln ton żywności. W przeliczeniu na statystycznego Polaka daje to 235 kg jedzenia rocznie. O tym jak poradzić sobie z tym wyzwaniem i jak sami możemy ograniczyć marnowanie żywności dyskutowaliśmy na konferencji „Wykorzystuję – nie marnuję!” zrównoważona konsumpcja żywności elementem transformacji w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wydział Rozwoju Gospodarczego w ramach działań projektu CircE – European Regions toward Circular Economy, współfinansowanego ze środków EFRR, w ramach programu Interreg Europe.
Spotkanie odbyło się 12 grudnia br. w Centrum Rozwoju Zawodowego „Krzywy Komin” we Wrocławiu. Całość została podzielona na 3 części: prezentacje wprowadzające do tematu marnowania żywności w Polsce i na świecie, panel dyskusyjny z ekspertami oraz praktyczny warsztat kulinarny, przeprowadzony przez Panią Sylwię Majcher.
Moderatorem spotkania była Pani Katarzyna Górna-Drzewosz z Radia Wrocław.
Pierwszą prezentację wygłosiła Pani Justyna Lasak, wicedyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, która opowiedziała o
W panelu dyskusyjnym, prócz Pana Tomasza Szuby oraz Pani Sylwii Majcher, uczestniczyli również Pani Katarzyna Szymczak-Pomianowska, Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia, Pan Błażej Krasoń, Prezes Zarządu Wrocławskiego Banku Żywności i pan Marek Szołtysik, wykładowca na Katedrze Technologii Surowców Zwierzęcych i Zarządzania Jakością Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Pani Szymczak - Pomianowska przedstawiła różne działania miasta wpisujące się w obszar GOZ i efekty jakie te działania przyniosły, w tym m.in. kampania #WroclawNieMarnuje. Pan Błażej Krasoń opowiedział o badaniach dotyczących marnowania jedzenia przeprowadzonych przez Federację Banków Żywności, które wskazują kto marnuje najwięcej: każdy z nas, sklep, producent czy restauracja oraz ile żywności udaje się uratować przed zmarnowaniem i w jaki sposób. Spotkanie podsumował pan Marek Szołtysik, który opowiedział o produktach przeterminowanych lub źle przechowywanych oraz zagrożeniach jakie niesie ze sobą ich spożycie.
Konferencję zwieńczył warsztat kulinarny, w trakcie którego Pani Sylwia Majcher, przy aktywnym udziale ochotników z widowni, przygotowała kilka potraw z resztek żywności i tym sposobem zainspirowała uczestników do gotowania we własnym domu.
Konferencja okazała się wielkim sukcesem! Wzięło w niej kilkadziesiąt osób.