PL EN
A+ A A-
BIP
Zaloguj
Szukaj
Kontakt

Odbyły się pierwsze warsztaty w Zgorzelcu i Karpaczu!

Trails logoWe wrześniu i październiku 2019 r. odbyły się pierwsze warsztaty w nowej odsłonie projektu TRAILS+. W pierwszej lokalizacji – Zgorzelcu, odbyło się uroczyste otwarcie projektu, w którym udział wzięli Dyrektor Jadwiga Buciuto, W-ce Dyrektor Mirosław Sadowski wraz z uczniami szkoły, Dyrektor Departamentu Gospodarki UMWD - Agnieszka Czuczwara, Starosta Zgorzelecki- Artur Bieliński, Naczelnik Wydziału Edukacji UM Zgorzelec - Bożena Konarzewska, Zastępca Dyrektora Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej - Damian Derlukiewicz oraz cały Zespół projektu TRAILS+. Na miejscu była również ekipa filmowa z telewizji regionalnej TVT. Ich film pokazany w Faktach TVT jest dostępny na stronie projektu na Facebook – u.

Między 10 a 19 września w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Emilii Plater przy ul. Francuskiej 6 w Zgorzelcu przeszkolonych zostało przeszło 30 uczniów i 5 multiplikatorów. W kolejnej lokalizacji w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Karpaczu przy ul. Gimnazjalnej 7, w dniach 8-17 października 2019 r., udział wzięło 36 uczniów i 4 nauczycieli.

W obu szkołach uczniowie uczestniczyli w warsztatach teoretycznych obejmujących wykorzystanie metody Design Thinking na konkretnym problemie projektowym. W efekcie uczestnicy zdobywają umiejętności projektowania, współpracy w grupie czy autoprezentacji, które pozwolą im w nowy sposób rozwiązywać problemy w swoim miejscu pracy, określić nową koncepcję projektu lub usługi, zdobyć nowe kompetencje z dziedziny badania potrzeb użytkowników, technik kreatywnych i prototypowania.

Na warsztatach praktycznych zapoznano uczniów z podstawowym narzędziem CAx do projektowania modeli w 3D. Każdy z uczniów na koniec zajęć stworzył własny prototyp, który następnie był wydrukowany na drukarce 3D.
Oprócz uczniów zostali przeszkoleni również nauczycieli (tzw. multiplikatorzy), dla których przygotowano program o nowych metodach nauczania oraz przedstawiono techniki prowadzenia zajęć z zakresu kreatywności, tworzenia innowacji, przedsiębiorczości i komunikacji. Dodatkowo przedstawiono pomoc dydaktyczną „Projektowanie innowacyjne. Podręcznik”, który została przygotowana w ramach projektu TRAILS. Zawarte są tam również przykładowe scenariusze do warsztatów innowacji, gdzie wykorzystane są metody wykorzystywane w procesie tworzenia, rozwoju i ewaluacji innowacyjnych produktów, usług i technologii.
W ramach warsztatu sieciującego zapoznano uczestników z Business Model Canvas, czyli praktycznym narzędziem do strategicznego zarządzania. Zajęcia warsztatowe prowadzone były ponadto z wykorzystaniem narzędzia Design Thinking celem wygenerowania idei, przygotowania pierwszych koncepcji projektowych (thinking out of box) oraz testowania i odgrywania ról.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i aktywny udział. Mamy nadzieję, że nowa wiedza i umiejętności zostaną zastosowane w niedalekiej przyszłości. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w nauczaniu i ukierunkowaniu uczniów na nowe kierunki kreatywności i technologii.


Źródło finansowania projektu TRAILS+: Program Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020