PL EN
A+ A A-
BIP
Zaloguj
Szukaj
Kontakt

Dzień Przemysłu Kosmicznego Wrocław 2024

Polsa

24 września 2024 roku w triQube odbył się Dzień Przemysłu Kosmicznego Wrocław 2024. Spotkanie otworzył Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz prof. dr hab. Grzegorz Wrochna stojący na czele Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) podległej Ministerstwu Rozwoju i Technologii, której głównym zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego.


Agencja, która obchodzi w tym roku 10-lecie powołania, odpowiada za promocję polskiego sektora kosmicznego zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest również aktywnym uczestnikiem programów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Prowadzi działania informacyjne i edukacyjne, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat korzyści płynących z zastosowań technologii kosmicznych. POLSA angażuje się w inicjowanie i koordynację projektów badawczo-rozwojowych, wspierających innowacje oraz rozwój kompetencji polskich firm i instytucji naukowych w sektorze kosmicznym. Poprzez współpracę z międzynarodowymi partnerami agencja stara się tworzyć warunki sprzyjające rozwojowi technologii kosmicznych w Polsce.


Prof. dr hab. Grzegorz Wrochna, podczas wystąpienia podkreślał znaczenie integracji działań naukowców, przedsiębiorców i instytucji publicznych dla rozwoju branży kosmicznej w kraju. Zwrócił również uwagę na wyjątkowe znaczenie regionu, nazywając Dolny Śląsk "panoramicznym oknem na kosmos". Wskazał na liczne firmy zajmujące się kluczowymi technologiami, takimi jak obrazowanie Ziemi i komunikacja satelitarna.


Następnie Jakub Kowalewski z Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej POLSA przedstawił zaktualizowaną Polską Strategię Kosmiczną oraz projekt Krajowego Programu Kosmicznego, wskazując kierunki rozwoju sektora do 2030 roku. Priorytety obejmują budowę zdolności do konstruowania i wynoszenia obiektów kosmicznych, rozwój systemu satelitarnej obserwacji Ziemi oraz narzędzi do efektywnego wykorzystania danych satelitarnych.


Kolejni prelegenci, w tym Paweł Kwiatkowski z ESA Technology Brokers i Michał Chwieduk z ESA BIC, omówili dostępne formy wsparcia finansowego i współpracy dla firm z sektora kosmicznego oraz start-upów na poziomie regionalnym i międzynarodowym. A Rafał Kocemba z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego przedstawił lokalne programy wsparcia finansowego dla przedsiębiorców. Jeremiasz Merkel z POLSA zaprezentował korzyści płynące ze współpracy z Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO), które umożliwia polskim firmom udział w przetargach, transfer technologii oraz daje naukowcom dostęp do zaawansowanych instrumentów obserwacyjnych i programów stypendialnych.


W dalszej części wydarzenia skupiono się na temacie eksploracji Księżyca i przedstawiono koncepcję Polskiej Misji Księżycowej, opracowaną we współpracy z ponad 20 podmiotami z branży. Misja zakłada przeprowadzenie eksperymentów naukowych, takich jak badanie złóż surowców czy eksperymenty astrobiologiczne. Natomiast prof. dr hab. inż. Krzysztof Sośnica z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu omówił rolę Polski w projektowaniu przyszłych misji nawigacyjnych, takich jak Moonlight, GENESIS i Galileo II.


Kolejna część dotyczyła istotnych eksperymentów naukowo-technologicznych realizowanych w mikrograwitacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Zaprezentowano m.in. projekty dotyczące: mikroglonów wulkanicznych w przestrzeni kosmicznej, psychologicznych aspektów zdrowia astronautów podczas długoterminowych misji, badania nad biodegradowalnymi polimerami do medycznych zastosowań w kosmosie, czy system LeopardISS, wykorzystujący sztuczną inteligencję do przetwarzania danych bezpośrednio na pokładzie satelity.


W ostatniej części spotkania, składającej się z dwóch sesji, polskie firmy i instytucje zaprezentowały swoje innowacyjne projekty i osiągnięcia w sektorze kosmicznym. Zaprezentowano m.in. projekty takie jak terminal satelitarny AURORA i mały satelita geostacjonarny Small GEO HTS, projekty STAR VIBE i PIAST oraz misję satelity EagleEye, jednego z największych polskich przedsięwzięć mikrosatelitarnych, realizowanego na platformie HyperSat we współpracy z strategicznymi instytucjami.


Tematyka komunikacji satelitarnej doskonale wpisywała się w przyszłe plany POLSA, która zamierza intensywnie rozwijać projekty satelitarne, w tym Narodowy System Informacji Satelitarnej (NSIS) oraz konstelację ponad 50 optycznych i radarowych satelitów obserwacyjnych. To zasadniczo zwiększy zdolności Polski w monitorowaniu Ziemi. Agencja będzie także inwestować w technologie monitorowania przestrzeni kosmicznej, w tym systemy wykrywania śmieci kosmicznych. Najbliższym wydarzeniem, o którym warto wspomnieć jest organizacja przez POLSA pierwszej polskiej misji technologicznej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), planowanej na 2025 rok, podczas której polski astronauta przeprowadzi eksperymenty obejmujące badania stabilności nanomateriałów w mikrograwitacji, wykorzystanie sztucznej inteligencji w przestrzeni kosmicznej oraz analizę wpływu długotrwałego braku grawitacji na układ odpornościowy człowieka.

Logotypy dofinansowania UE