PL EN
A+ A A-
BIP
Zaloguj
Szukaj
Kontakt

Relacja z II spotkania Grupy Roboczej ds. Inteligentnych Specjalizacji

GR
5 grudnia 2024 r. w Hotelu Wyndham Wroclaw Old Town odbyło się drugie spotkanie Grupy Roboczej ds. Inteligentnych Specjalizacji Dolnego Śląska. W spotkaniu wzięło udział 45 osób.

Celem spotkania była pogłębiona dyskusja nad częścią wskazanych w pierwszym spotkaniu obszarów, które mają szczególnie duży potencjał do generowania innowacji w regionie. Były to: 

  • Interdyscyplinarna edukacja i współpraca na rzecz innowacji,
  • Nanotechnologie,
  • Technologie dla kosmosu,
  • Technologie informacyjne i komunikacyjne.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wystąpenia prof. Piotra Wrzecioniarza, który przedstawił o działanie Krajowego Komitetu Technologii Kosmicznych.

W dalszej części Paweł Modrzyński, Jakub Gawczyński (Nanores) i Monika Morali-Majkut (Semicon Supply Poland/Atlas Ward Polska) przedstawili koncepcję budowania innowacyjnych przedsięwzięć w świetle doświadczeń firmy Nanores oraz trendów rozwoju w nanotechnologii. Dyskusja wokół rynku półprzewodników wskazują, że uczestnicy są chętni do poznawania cudzych doświadczeń i poszerzania swojej wiedzy w oparciu o najlepsze praktyki innych podmiotów. Może to być znakomity przyczynek do wyłaniania best practices, a następnie popularyzowanie ich w lokalnym środowisku innowacyjnym.

GR
Paweł Modrzyński (Nanores), Monika Morali-Majkut (Semicon Supply Poland/Atlas Ward Polska), Jakub Gawczyński (Nanores)

Po wystąpieniach gości spotkania rozpoczęła się właściwa część warsztatowa przy stołach tematycznych. Rozmowy w podgrupach były intensywne i bardzo obfite w treści merytoryczne. Na koniec, każdy ze stolików tematycznych, w formie podsumowania, określił priorytety do dalszych prac w danym obszarze tematyczny:

Priorytety wyłonione do dalszych prac w temacie 1 – Interdyscyplinarna edukacja i współpraca na rzecz innowacji:
  • Dolnośląski Hub Innowacji – prezentowanie kompletnej oferty strony podażowej poprzez stworzenie odpowiedniej „wyszukiwarki”, opartej (prawdopodobnie) o sztuczna inteligencję, która na zadanie pytania strony popytowej wyszuka odpowiedź na stronach domowych  jednostek naukowych. Narzędzie to można wzbogacić o moduł, który na bieżąco sprawdzałby aktualne możliwości finansowania.
  • Program Akceleracji – dla  projektów, które zakończyły już fazę badawczą (w tym w jednostkach naukowych), a jeszcze nie osiągnęły gotowości wdrożeniowej (w przedsiębiorstwie komercjalizującym), na poziomie 4<TRL<8-9. 
  • Rozwój Zasobów Ludzkich w IOB – działania na rzecz utrzymania stałych, silnych powiązań w regionalnym środowisku odpowiedzialnym za wspieranie współpracy z sektorem biznesowym poprzez szkolenia, integrację, współpracę nad opracowaniem i utrzymaniem standardów obsługi, wzorów umów.
GR
Prace przy 1. stoliku tematycznym
Priorytety wyłonione do dalszych prac w temacie 2 – Nanotechnologie:
  • Materiały funkcjonalne 
  • Półprzewodniki:
    • Spotkanie z przedstawicielami przemysłu półprzewodnikowego (Tajwan, Europa, Stany Zjednoczone) celem omówienia najkorzystniejszej roli Dolnego Śląska w powstającym w Europie ekosystemie
    • Spotkanie z przedstawicielami Saksonii w celu omówienia synergii
    • Przygotowanie strategii rozwoju przemysłu półprzewodnikowego na Dolnym Śląsku, uwzględniającej aspekty przemysłowe i badawczo-rozwojowe
    • Zaangażowanie administracji publicznej na poziomie lokalnym i centralnym w celu wdrożenia strategii
GR
Prace przy 2. stoliku tematycznym
Priorytety wyłonione do dalszych prac w temacie 3 – Technologie dla kosmosu:
  • Zamówienia UMWD na technologie kosmiczne na hardware i na opracowanie analizy przestrzennej na podstawie zdjęć satelitarnych
  • Konferencja kosmiczna (+ targi może od 2026r.)
  • Biomedycyna kosmiczna
GR
Prace przy 3. stoliku tematycznym
Priorytety wyłonione do dalszych prac w temacie 4 – Technologie informacyjne i komunikacyjne ICT:
  • Smart City – różnego rodzaju projekty związane ze zrównoważonym rozwojem, jakością życia, użytkowaniem energii i bezpieczeństwem miast i mieszkańców. Sugeruje się, by zacząć przede wszystkim od inicjatyw skupionych wokół: zarządzania przestrzenią i mobilnością, gospodarki cyrkularnej, zdrowia publicznego.
  • Medycyna cyfrowa – przede wszystkim inicjatywy związane z gromadzeniem, ujednolicaniem i analizą dużych zbiorów danych na rzecz predykcji i profilaktyki, a także edukacją cyfrową środowiska medycznego i edukacją opartą o narzędzia cyfrowe.
  • Edukacja z obszaru nowych technologii dla wzmocnienia kompetencji kadr województwa i zwiększenia wykorzystania ICT w każdej z branż.
GR
Prace przy 4. stoliku tematycznym

W dyskusji wzięło udział wielu specjalistów o zróżnicowanych doświadczeniach w działalności innowacyjnej. Cieszy fakt, że poświęcenie dyskusji zdefiniowanym wąskim obszarom przyciąga do niej przedstawicieli zróżnicowanych środowisk biznesowych i naukowych, także osób, które wcześniej nie miały okazji uczestniczyć w Procesach Przedsiębiorczego Odkrywania.

Uczestnicy chętnie podjęli dyskusję w wybranych obszarach tematycznych. Można też było zaobserwować swobodę i wysoki stopień zintegrowania pomiędzy uczestnikami, co jest sygnałem rosnącego zaufania i świadomości wspólnych interesów. Stolik poświęcony interdyscyplinarnej współpracy uczelni cieszył się bardzo dużym powodzeniem, a część dyskutantów z innych stolików deklarowała, że chętnie także dołączyłaby do tego tematu. To sygnał, że taka współpraca między uczelniami leży w obszarze zainteresowań zarówno szkół wyższych, jak i lokalnego przemysłu.


W agendzie spotkania znalazł się także czas na networking bez nadanego scenariusza rozmów. Uczestnicy nie tylko dyskutowali o tematach podnoszonych wcześniej tego dnia, ale także rozmawiali o możliwych wspólnych przedsięwzięciach i wymieniali się wizytówkami. Ten, bardzo krzepiący, rezultat spotkań może prowadzić do innowacji w regionie. 

GR
Networking

Spotkanie przebiegało dynamicznie i przy wysokim zaangażowaniu uczestników. Uczestnicy chętnie dzielili się wiedzą i poszukiwali obszarów do współpracy. Należy mieć nadzieję, że przełoży się to na zbudowanie w przyszłości konsorcjów i grup projektowych, które będą wspólnie pracować nad opracowywaniem i komercjalizacją innowacyjnych rozwiązań.