A+ A A-
BIP
Logowanie
Szukaj
Kontakt

Spotkanie Grupy Roboczej ds. Inteligentnych Specjalizacji: Przemysł 4.0

2 lutego 2023 r. na terenie Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu odbyło się spotkanie Grupy Roboczej ds. Dolnośląskiej Strategii Innowacji 2030. Tym razem spotkanie skoncentrowane było na tematyce Przemysłu 4.0, który jest Inteligentną Specjalizacją Horyzontalną.

Moderację spotkania poprowadziła niezawodna pani Aldona Kucner przy wsparciu pana Jarosława Osiadacza. W spotkaniu wzięli udział nie tylko stali członkowie Grupy Roboczej i pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, ale także osoby specjalizujące się w dziedzinie Przemysłu 4.0 i zaproszeni goście, którzy wprowadzili uczestników w temat. Łącznie w spotkaniu wzięły udział 32 osoby oraz przedstawiciele TMMP.

Uczestnicy spotkania w Toyota Motor Manufacturing Poland
Uczestnicy spotkania w Toyota Motor Manufacturing Poland (fot. Piotr Sandomierski)
Spotkanie GR ds. IS
(fot. Katarzyna Martewicz)

Spotkanie rozpoczęło się inspirującym wykładem wprowadzającym autorstwa pana Adama Śmiałka i jego zespołu z ISCAS Sp. z o.o. – „Przemysł 4.0 – wyzwania i trendy”. W dalszej części pan Piotr Sandomierski (TMMP) przedstawił uczestnikom, krótki wykład o Toyota Motor Manufacturing Poland, a następnie zaprosił ich do przyjrzenia się z bliska procesowi produkcji. Była to wyjątkowa okazja do zobaczenia od kulis procesu produkcji skrzyń hybrydowych oraz TPS. Zwiedzanie hal produkcyjnych TMMP było bardzo inspirujące dla uczestników. Żywo dyskutowano o zaobserwowanych tam rozwiązaniach, zarówno podczas zwiedzania, jak i później w kuluarach.

Wykład przedstawicieli ISCAS Sp. z o.o.
Wykład przedstawicieli ISCAS Sp. z o.o. (fot. Katarzyna Martewicz)
Pan Piotr Sandomierski opowiada uczestnikom spotkania o TMMP
Pan Piotr Sandomierski opowiada uczestnikom spotkania o TMMP (fot. Agnieszka Maślińska-Zając)
Uczestnicy spotkania podczas zwiedzania TMMP
Uczestnicy spotkania podczas zwiedzania TMMP (fot. Katarzyna Martewicz)

W warsztatowej części spotkania uczestnicy spotkania pracowali nad wypracowaniem pomysłów na projekty badawczo-rozwojowe w obszarze Inteligentnej Specjalizacji Horyzontalnej Przemysł 4.0, które mają wysoki potencjał do realizacji na Dolnym Śląsku. 

Uczestnicy podczas części warsztatowej spotkania
Uczestnicy podczas części warsztatowej spotkania (fot. Katarzyna Martewicz)
Uczestnicy podczas części warsztatowej spotkania
Uczestnicy podczas części warsztatowej spotkania (fot. Katarzyna Martewicz)
Uczestnicy podczas części warsztatowej spotkania
Uczestnicy podczas części warsztatowej spotkania (fot. Katarzyna Martewicz)
Uczestnicy podczas części warsztatowej spotkania
Uczestnicy podczas części warsztatowej spotkania (fot. Katarzyna Martewicz)

Część merytoryczna spotkania zakończyła się prezentacją Strategii digitalizacji TMMP autorstwa pana Piotr Greszta (TMMP). 

Wykład pana Piotr Greszta (TMMP)
Krótki wykład pana Piotr Greszta (TMMP) (fot. Katarzyna Martewicz)

Spotkanie zwieńczono wspólnym obiadem, a następnie transportem własnym lub autokarem uczestnicy wrócili do swoich miast.

Jako organizatorów cieszy nas postępującą integrację osób wchodzących w skład Grupy Roboczej ds. Inteligentnych Specjalizacji. O ile podczas pierwszych dwóch spotkań (we wrześniu i listopadzie), sporo czasu poświęcano na wzajemne poznanie się, o tyle tym razem niemal od razu dyskutanci przeszli do omawiania meritum.  

Podsumowując spotkanie należy uznać za bardzo udane. Zarówno wykłady, jak i zwiedzanie linii produkcyjnych stanowiły istotny impuls do dyskusji nad możliwymi kierunkami prac B+R w obszarze Przemysłu 4.0. Przed nami jeszcze jedno spotkanie. W kwietniu porozmawiamy o tym, jak rozwijać innowacyjność regionu w obszarze „Życia wspomaganego technologią”.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za pełen zaangażowania udział w spotkaniu. Do zobaczenia!

 

Tekst powstał na podstawie „Raportu ze spotkania Grupy Roboczej ds. Inteligentnych Specjalizacji Dolnego Śląska. Specjalizacja Horyzontalna: Przemysł 4.0.” autorstwa Aldony Kucner.