Kalendarium wydarzeń
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
Licznik : 571240
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Rodzaje innowacji
Innowacje - Pojęcie innowacji
Innowacje produktowe - dotyczące wyrobów - produktów są to wszelkiego rodzaju zmiany polegające na udoskonaleniu wyrobu już wytwarzanego przez przedsiębiorstwo - jednak innowacją nie można nazwać zwykłego ulepszenia.

Innowacje procesowe (technologiczne) - to zmiany w stosowanych przez organizację metodach wytwarzania, a także w sposobach docierania z produktem do odbiorców.

Innowacja organizacyjna - jest wprowadzaniem nowej metody organizacji w biznesowych praktykach firmy, organizacji miejsca pracy lub też w relacjach zewnętrznych.

Innowacja marketingowa - jest wprowadzaniem nowej metody marketingu włączając w to znaczące zmiany w projektowaniu produktu i opakowania, promocją produktu i strategią cenową tak długo, dopóki jest to pierwsze zastosowanie dla przedsiębiorstwa.  

Innowacje produktowe - dotyczące wyrobów - produktów są to wszelkiego rodzaju zmiany polegające na udoskonaleniu wyrobu już wytwarzanego przez przedsiębiorstwo - jednak innowacją nie można nazwać zwykłego ulepszenia. Innowacja musi objąć znaczące ulepszenia parametrów technicznych, komponentów i materiałów oraz funkcjonalności. Innowacja produktowa może polegać na rozszerzeniu struktury asortymentowej o nowy produkt. Produkt nowy pod względem technologicznym jest to produkt, którego cechy technologiczne lub przeznaczenie różnią się znacząco od uprzednio wytwarzanych. Innowacje tego typu mogą wiązać się z całkowicie nowymi technologiami, opierać się na połączeniu istniejących technologii w nowych zastosowaniach lub też na wykorzystaniu nowej wiedzy. Innowacja produktowa została wdrożona jeśli została wprowadzona na rynek. Stosowany tu termin produkt należy rozumieć w ujęciu, obejmującym zarówno towary jak i usługi. Innowacją produktową nie można określić zmianę kolekcji odzieżowej w poszczególnych sezonach. Jednak zastosowanie w przemyśle obuwniczym czy odzieżowym materiałów oddychających a z drugiej strony zatrzymujących wodę typu gore-tex® jest już innowacją produktową.
Innym przykładem innowacji produktowej w rozwoju telefonii komórkowej może być zastosowanie aparatów fotograficznych i kamer w telefonach komórkowych. Zastosowanie tego rozwiązania pozwoliło na nadania telefonowi nowej, dodatkowej funkcji aparatu fotograficznego. Innowacje produktową można także zauważyć w przemyśle żywnościowym. Produkcja artykułów żywnościowych z nowymi funkcjonalnymi cechami - margaryna, która zmniejsza poziom cholesterolu we krwi, bądź jogurty z żywymi kulturami bakterii pomagającymi w trawieniu i utrzymaniu prawidłowych funkcji układu pokarmowego. Mówiąc o innowacjach produktowych w usługach możemy mieć na myśli nowe usługi bankowe – banki samoobsługowe , nowe typy lokat oszczędnościowych połączone z funduszami inwestycyjnymi. Innowacją usługową jest także wprowadzenie możliwości opłat internetowych – obecnie zapłacić za przedmiot kupiony na aukcji internetowej możemy bezpośrednio przez stronę WWW, jeszcze kilka lat temu czekała nas wycieczka na pocztę lub do banku.

Innowacje procesowe (technologiczne) - to zmiany w stosowanych przez organizację metodach wytwarzania, a także w sposobach docierania z produktem do odbiorców. Metody te mogą polegać na dokonywaniu zmian w urządzeniach lub w organizacji produkcji, mogą też stanowić połączenie tych dwóch rodzajów zmian lub być wynikiem wykorzystania nowej wiedzy. Mogą mieć one na celu produkcje lub dostarczenie nowych lub udoskonalonych produktów, które nie mogłyby być wytworzone czy też dostarczone przy pomocy metod konwencjonalnych. Celem tych metod może być także zwiększenie efektywności produkcji lub dostarczenie istniejących produktów. Przykładem innowacji procesowych może być instalacja nowej albo ulepszonej technologii produkcyjnej, na przykład automatyzacja linii produkcyjnej lub zastosowanie sensorów czasu rzeczywistego, czy też skomputeryzowanie procesu kontroli jakości. Innowacją procesową będzie także wprowadzenie kodowania kreskowego lub chipów identyfikacji radiowej, w celu śledzenia materiałów przepływających przez łańcuch dostaw. Innowacją może być także wprowadzenie oprogramowania, w celu zidentyfikowania i opracowania optymalnych tras dostaw lub też zastosowanie nowego  oprogramowania, do realizacji zakupów, księgowości, czy magazynowania. Innowacją procesową będzie także zastosowanie nowego systemu do automatycznego metkowania produktów.

Innowacja organizacyjna - jest wprowadzaniem nowej metody organizacji w biznesowych praktykach firmy, organizacji miejsca pracy lub też w relacjach zewnętrznych.Za innowację organizacyjną nie można uznać: zmiany w praktykach biznesu, organizacji miejsca pracy albo zewnętrznych relacjach, które są oparte na metodach już stosowanych przez firmę, zmian w strategii zarządzania, połączenia i nabywania innych firm. Innowacją organizacyjną będzie pierwsze w firmie wprowadzenie technik zintegrowanego zarządzania lub kontroli. Pierwsze wprowadzenie programów szkoleniowych mających na celu zbudowanie lepszego zespołu i polepszenie pozycji konkurencyjnej firmy dzięki zasobom ludzkim. Mówiąc o innowacjach w zakresie  kontaktów zewnętrznych w odniesieniu do przedsiębiorstwa można zidentyfikować innowacje w pierwszym zastosowaniu metod outsourcingu badań lub produkcji.

Innowacja marketingowa - jest wprowadzaniem nowej metody marketingu włączając w to znaczące zmiany w projektowaniu produktu i opakowania, promocją produktu i strategią cenową tak długo, dopóki jest to pierwsze zastosowanie dla przedsiębiorstwa.  Innowacja marketingowa nie obejmuje zmian w projektowaniu produktu i opakowania, plasowaniu produktu, promocji produktu czy strategii cenowej dokonywanych w oparciu o metody, które wcześniej były stosowane przez firmę, stosowania rutynowych instrumentów marketingowych w celu zdobycia nowych rynków.
Przykładem innowacji marketingowej jest wprowadzenie wyraźnych zmian w projektowaniu opakowań do soków czy też serii kosmetyków w celu nadania eleganckiego wyglądu i poprawy sprzedaży. Do tego rodzaju innowacji można zaliczyć wprowadzanie zpersonifikowanego systemu informacyjnego, m.in. kart lojalnościowych, czy kart członkowskich oraz pierwsze zastosowanie specjalnej oferty sklepu czy klubu, która jest dostępna tylko dla właścicieli karty lojalnościowej sklepu. Innowacją marketingową będzie też opracowanie nowego znaku towarowego i jego zastosowanie.
Data: 01.07.2009 Aktualizacja: 06.10.2010
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wszelkie prawa zastrzeżone. © Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
CSS XHTML WEB S508 projekt i wykonanie vstudio.pl