27 maja odbyło się już piąte spotkanie Grupy Roboczej ds. Inteligentnych Specjalizacji. Tym razem spotkaliśmy się w siedzibie InQube – Uniwersyteckiego Inkubatora Przedsiębiorczości przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.
Było to pierwsze spotkanie poświęcone jednemu z priorytetów, jakie wyłonili uczestnicy podczas pierwszej tury, szeroko zakrojonych, spotkań w pełnym gronie. Jego celem było zebranie osób, które związane są z obszarem komunikacji pomiędzy nauką a biznesem i wspólna dyskusja nad tym, w jaki sposób rozwój Sztucznej Inteligencji (AI) może przyczynić się do usprawnienia tego procesu.
Po powitaniu gości i nakreśleniu celów spotkania przez Michała Frycza z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, dyr. Jan Cendrowski przedstawił historię funkcjonowania InQube i najważniejsze projekty, które są ukierunkowane na przedsiębiorczość akademicką i wspieranie dolnośląskich start upów.
Następnie dr inż. Marek Mysior z Politechniki Wrocławskiej zaprezentował schematy, na jakich bazują rozwiązania Sztucznej Inteligencji – ich zalety i ograniczenia, a także spodziewane kierunki rozwoju. Naświetlił też możliwości i doświadczenia w zakresie tego, jak prompty i agenci AI mogą pomóc odnajdować pożądane treści w Internecie. Wystąpienie to wzbudziło liczne pytania uczestników dotyczące zarówno samej technologii, jak i takich kwestii jak czas i koszty potrzebne na budowanie dedykowanych narzędzi.

Po wspólnej części wykładowej uczestnicy zostali podzieleni na dwa zespoły: osób reprezentujących uczelnie i instytuty badawcze czyli stronę „podażową” usług badawczo-rozwojowych oraz przedstawicieli przemysłu i zrzeszeń biznesowych reprezentujących stronę „popytową”.
Po zakończonych dyskusjach w grupach nastąpiła przerwa networkigowa, a po niej ponowne zebranie w pełnym gronie i rozmowa nad tym, jak można w przyszłości wspierać komunikację nauki i biznesu wykorzystując dedykowane narzędzia Sztucznej Inteligencji. Dyskusję wspierał merytorycznie dr inż. Marek Mysior, odpowiadając na pojawiające się pytania i wątpliwości oraz wskazując wady i zalety omawianych pomysłów.
Wiele osób po raz pierwszy było w InQube i nie miało wiedzy o funkcjonowaniu takiego Inkubatora. To tylko pokazuje, jak niesatysfakcjonująca jest komunikacja pomiędzy aktorami innowacji naszego województwa. Tego typu spotkania wnoszą tę jeszcze okazję, by poznawać tego typu ośrodki i rozpowszechniać ich ofertę.
Sama tematyka – wykorzystanie Sztucznej Inteligencji na rzecz łączenia nauki przemysłu wzbudziła żywe zainteresowanie i – choć część uczestników miała w tym obszarze dużą wiedzę, a część znikomą – pozwoliła wypracować wiele cennych pomysłów. Początkowo dyskusja dotyczyła prac nad dedykowanym, dolnośląskim narzędziem. Jednak pomysły, jakie grupa wypracowała okazały się być osiągalne bez takiego narzędzia, a przy wykorzystaniu dostępnych już na rynku rozwiązań opartych o Sztuczną Inteligencję. Okazało, że mogą one być zaimplementowane przy symbolicznych kosztach i niewielkim zaangażowaniu czasowym. To szansa na szybkie rozpoczęcie procesu i pierwsze, znaczące zmiany w ułatwianiu komunikacji między biznesem a światem nauki. To także możliwość wspólnego nauczenia się, jak wykorzystywać Sztuczną Inteligencję, co pozwoli w przyszłości lepiej przygotować oba środowiska pod budowę ewentualnego złożonego i dedykowanego narzędzia komunikacji.
Uczestnicy zadeklarowali też chęć kontynuowania prac nad tą tematyką i szybkie podjęcie się kolejnych kroków.

