A+ A A-
BIP
Logowanie
Szukaj
Kontakt

Pierwsze spotkanie interesariuszy projektu „CircE – European regions towards Circular Economy”

CircESpotkanie odbyło się 31.05.2017r. Przedstawiono na nim interesariuszom projekt i omówiono jego założenia. Celem projektu jest wypracowanie regionalnego planu działań na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym wraz z rekomendacjami dla władz regionalnych. Projekt będzie dotyczył wymiany doświadczeń w zakresie właściwego planowania strategicznego w obszarze cyrkularnej gospodarki, jak również organizowania współpracy pomiędzy regionami w tworzeniu międzyregionalnych „łańcuchów wartości” intensyfikujących współpracę podmiotów z różnych stron Europy, chcących prowadzić działalność biznesową w poszanowaniu zasad ekologii przemysłowej oraz idei C2C (Cradle to Cradle – „Od kołyski po kołyskę”).

Liderem projektu jest Region Lombardii, a pozostali partnerzy reprezentują: Region Katalonii, Region Gelderland, Stowarzyszenie Miast i Gmin Słowenii, Londyński Zarząd ds. Odpadów i Recyclingu, Miasto Sofia  oraz Creation Development EcoEnterpreises z Regionu Hautse- de – France.

Zadaniem regionalnej grupy interesariuszy będzie m.in. stworzenie planu działań dla Dolnego Śląska oraz uczestnictwo w działaniach projektowych w krajach partnerskich, prowadzących do uzgodnienia z przedstawicielami regionów europejskich planu działań dla gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Opierając się m.in. na wiedzy członków grupy roboczej, określone zostaną silne strony województwa dolnośląskiego w obszarach GOZ, charakteryzujące się aktywną bazą badawczą oraz potencjałem przemysłowym.
Projekt jest współfinansowany ze środków programu Interreg Europe i wpisuje się w szerszy plan prac nad gospodarką obiegu zamkniętego, realizowanego na poziomie europejskim i krajowym.

Interesariuszom przedstawiono wstępną wersję metodologii projektu CircE i przygotowane specjalnie na potrzeby projektu „narzędzie”, tj. „CircE: opportunities and barriers mapping tool”. Nazędzie to ma umożliwić pozyskanie i porównanie wiedzy nt. GOZ w każdym z regionów uczestniczących w projekcie, wskazanie występujących szans, zagrożeń, barier (w tym prawnych) hamujących rozwój sektorów z obszaru GOZ oraz przykładów dobrych praktyk.
Przebieg dyskusji:

  • Pan Mirosław Bachorz, specjalista ds. ekoefektywności oraz edukator ekologiczny, zaproponował aby w realizacji projektu CircE wykorzystać doświadczenia z prac nad GOZ na poziomie kraju. Należałoby zaprosić do udziału w grupie interesariuszy projektu CircE uczestników krajowych grup roboczych ds. GOZ reprezentujących Dolny Śląsk. Ponadto warto zaproponować wykorzystanie chociaż części metodologii projektu CircE w przygotowywanej, w ramach grupy roboczej ds. modeli biznesowych, analizie barier i szans w obszarze GOZ. Wyzwaniem jest prewencja i zapobieganie produkcji odpadów (zero-waste). W ramach projektu można by również dokonać inwentaryzacji rozwiązań prawnych istniejących na poziomie województwa i sprawdzić jak istniejące rozwiązania mają się do istniejących na poziomie kraju i Europy założeń gospodarki obiegu zamkniętego.
  • Pan dr hab. inż. Marek Kułażyński, reprezentujący Wydział Chemiczny Politechniki Wrocławskiej oraz EKOMOTOR Sp. z o.o., podkreślił znaczenie potencjału badawczego instytucji naukowych z Dolnego Śląska w obszarze GOZ. Praca grupy interesariuszy powinna w pierwszej fazie skupić się na skatalogowaniu (z pomocą przedstawicieli istniejących na DŚ uczelni i instytutów badawczych) innowacyjnych projektów badawczych i biznesowych, w zidentyfikowanych w projekcie obszarach GOZ realizowanych aktualnie w regionie. Dr Kułażyński podał przykład projektu Biostrateg II, realizowanego na Politechnice Wrocławskiej. W ramach projektu działa chlewnia o obiegu zamkniętym. Z odchodów zwierząt produkowana jest energia elektryczna i biogaz, z metanu zaś energia cieplna. Specjalne dodatki paszowe obniżają emisję amoniaku, podczas gdy wzrasta przyrost masy ciała świń. Wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym realizowany jest również projekt suszarni rzepaku. Ponadto na Politechnice utworzone zostały studia magisterskie anglojęzyczne w specjalizacji Automotive, które obejmują również temat paliw alternatywnych. Są również plany budowy biogazowni II generacji.
  • Pani dr inż. Marta Sebastian, reprezentująca Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej, podniosła problemem marnowania żywności oraz twórczego zagospodarowania odpadów. Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej realizuje projekty w obszarze zagospodarowania bioodpadów, m.in. działa doświadczalna instalacja do przerabiania odpadów żywnościowych oraz prowadzi  badania w obszarze właściwości paliwowej odpadów. W ramach projektu REMOWE dokonano inwentaryzacji zakładów produkujących bioodpady na Dolnym Śląsku. Politechnika prowadzi też 2 stopień studiów w zakresie Gospodarki Odpadami.
  • Pani prof. dr hab. Agnieszka Kita, reprezentująca Uniwersytet Przyrodniczy, Wydział Nauk o Żywności, wskazała na duży potencjał uczelni w obszarze wykorzystania odpadów żywnościowych i biorafinacji. Opracowana została technologia do produkcji erytrytolu, jest już gotowa do wykorzystania w przemyśle.
  • Pani Barbara Rogosz, reprezentująca Poltegor Instytut Górnictwa Odkrywkowego, wskazała na znaczący potencjał województwa w obszarze wydobycia i przetwarzania surowców naturalnych, w szczególności w zakresie technologii wydobycia surowców i  odzyskiwania metali ziem rzadkich. Obszar ten jest dla DŚ strategiczny i powinien być analizowany pod kątem GOZ.
  • Zgodzono się, że należy prowadzić dalsze rozmowy z partnerami projektu CircE w sprawie dołączenia obszaru „wydobycie i przetwarzanie surowców naturalnych” do dalszych prac w ramach projektu, m.in. w ramach dyskusji nad zagospodarowaniem odpadów pokopalnianych.
  • Ustalono, że uczestnicy spotkania przekażą do połowy czerwca do UMWD:
    • propozycje podmiotów/osób, które powinny zostać zaproszone do grupy interesariuszy projektu,
    • tematów, które należałoby uwzględnić w dalszych pracach grupy,
    • informacje nt. inicjatyw i projektów, przykładów dobrych praktyk, kontaktów do przedsiębiorstw.

Następne spotkanie interesariuszy odbędzie się pod koniec czerwca.