Kalendarium wydarzeń
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Licznik : 527430
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Innowacje – potencjał wiedzy
Innowacje - Pojęcie innowacji
Celem Unii Europejskiej, a tym samym poszczególnych jej krajów, jest stworzenie najbardziej konkurencyjnej gospodarki na świecie opartej na wiedzy, zdolnej do utrzymania zrównoważonego wzrostu gospodarczego oraz miejsc pracy. Udowodniono, że jest to możliwe tylko dzięki innowacyjnym przedsięwzięciom oraz nowym technologiom. Wiadomo, że innowacyjność gospodarki jest sumą innowacyjności poszczególnych firm, dlatego tak ważne są nakłady na rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw. Zdając sobie sprawę z powyższego problemu, Unia Europejska przeznacza najwięcej środków finansowych na działania związane z innowacjami.

W okresie programowania 2007-2013 priorytetem jest finansowanie działań innowacyjnych, wprowadzanie nowych technologii, opracowywanie nowych produktów czy nadawanie nowej jakości już znanym produktom, inwestycje w innowacje organizacyjne czy marketingowe, współpraca przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi, tworzenie własnych jednostek badawczych dla potrzeb firm. W świetle tego chcielibyśmy przedstawić Państwu broszurę przybliżającż podstawowe definicje dotyczące innowacji i istotą innowacji.

Badania naukowe, współpraca naukowców z przedsiębiorcami jest istotnym a wręcz podstawowym elementem innowacji. W Polsce współpraca przedsiębiorców z ośrodkami badawczo rozwojowymi oraz jednostkami naukowymi utrzymuje się ciągle na niskim poziomie. Z badań Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że zaledwie 1,2% badanych deklaruje, iż zamierza w przyszłości prowadzić, lub zlecić prace badawczo – rozwojowe. Powodem takiej sytuacji jest brak środków finansowych w firmach. Raport o stanie sektora MSP w Polsce przygotowany przez PARP za lata 2004-2005 podaje, że najwięcej, bo aż 9% małych przedsiębiorstw prowadzących prace badawczo rozwojowe (B+R) było między innymi na Dolnym Śląsku. Z danych statystycznych wynika, że Dolny Śląsk jest liderem w Polsce, jeśli chodzi o nakłady na badania i rozwój oraz, że najwięcej środków dolnośląskie firmy, więcej od średnia krajowej, przeznaczyły na działalność innowacyjną. Niestety z raportu wynika, że nakłady inwestycyjne na innowacje, to przede wszystkim budynki i budowle oraz zakup maszyn i urządzeń. Zakup nowych technologii w postaci dokumentacji czy praw jest rzadkością. Brak jest także szkoleń pracowników z dziedziny innowacji. Należy tu wyraźnie podkreślić, że zakup maszyn, nowego sprzętu nie jest wystarczający do tego, aby wygrać walkę z konkurencją na tworzącym się globalnym rynku produktów i usług. Nie zagwarantuje to firmie długotrwałego sukcesu a może nawet nie zagwarantować jej przetrwania. Polska gospodarka cały czas się rozwija, wobec tego przedsiębiorcy potrzebują środków na unowocześnienie parku maszynowego, stąd dzielący nas dystans w zakresie nowoczesności, nie sprzyja rozwojowi innowacji.
 
Należałoby także wyraźnie zaznaczyć, że niezmiernie ważnym elementem innowacji jest czynnik ludzki. To kreatywni, wykształceni i wykwalifikowani ludzie mają decydujący wpływ na zaistnienie i rozwój innowacji. To dzięki kreatywności ludzi, ich sile wprowadzania nowych pomysłów możliwe jest istnienie innowacji. Dlatego tak ważne jest kształcenie pracowników, wymiana wiedzy i doświadczeń, bo to człowiek tworzy rzeczy nowe. Zaobserwowano, że im wyższe wykształcenie posiada właściciel bądź menadżer firmy, tym firma częściej wprowadza innowacje.
Data: 01.07.2009 Aktualizacja: 03.07.2009
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wszelkie prawa zastrzeżone. © Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
CSS XHTML WEB S508 projekt i wykonanie vstudio.pl