Kalendarium wydarzeń
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Licznik : 527457
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Co to jest innowacja?
Innowacje - Pojęcie innowacji

Innowacja posiada wiele definicji.

Z języka łacińskiego innovatio oznacza odnowienie (łac. innovare, odnawiać, odświeżać). W Internecie można znaleźć wiele interpretacji pojęcia innowacji. Najprostsza i najbardziej obrazowa definicja innowacji to „ze starego zrób nowe”. Inni definiują innowację "… jako szczególne narzędzie przedsiębiorców, za pomocą, którego ze zmiany czynią okazję do podjęcia nowej działalności gospodarczej lub do świadczenie nowych usług". Jeszcze inni twierdzą, że o innowacji możemy mówić wówczas, gdy po raz pierwszy stanie się ona przedmiotem handlu, czyli inaczej mówiąc zostanie sprzedana.
G.S. Altshuller, dostrzega w innowacji konieczność zachodzenia procesów twórczych i podkreśla związek innowacji z kreatywnością. Innowacja według niego jest złożonym zjawiskiem i zbiorem umiejętności, odmiennym sposobem organizowania, syntezy i wyrażania wiedzy, postrzegania świata i tworzenia nowych idei, perspektyw, reakcji i produktów.

 

Słownik języka polskiego PWN podaje, że innowacja to wprowadzenie czegoś nowego. Jednak czy wytworzenie czegoś nowego, co nigdy nie ujrzy światła dziennego i zostanie „schowanie do szuflady” jest innowacją? Okazuje się, że wszystkie innowacje są praktycznym wynikiem zastosowania nauki czy wiedzy, mogą być postrzegane jako uczenie się z różnych źródeł. Jeśli nowy produkt zostanie wdrożony w praktyce to stanie się innowacją.

Innowacja to także wykorzystanie idei powstałych w innych dziedzinach i dopasowanie ich do własnych potrzeb. Może to być udoskonalenie: technik sprzedaży, sposobów zarządzania przedsiębiorstwem, sposobu magazynowania, udoskonalenie linii produkcyjnej etc. Innowacje wiążą się z ciągłymi zmianami, mogą one być prostymi modyfikacjami już istniejących produktów, usług czy też procesów, lub też ich całkowitą przemianą.
Data: 01.07.2009 Aktualizacja: 30.09.2011
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wszelkie prawa zastrzeżone. © Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
CSS XHTML WEB S508 projekt i wykonanie vstudio.pl