Kalendarium wydarzeń
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Licznik : 534462
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  • INNOWACJE
  • INNOWACJE
  • INNOWACJE
Rozmawiali o przyszłości dolnośląskich klastrów.

Rozmawiali o przyszłości dolnośląskich klastrów. Spotkanie we Wrocławiu w ramach projektu Clustrat.

 

Zagadnienia międzysektorowe w polityce rozwoju klastrów na Dolnym Śląsku – to temat wczorajszego spotkania z  przedstawicielami inicjatyw klastrowych z naszego regionu. Spotkanie zorganizowane w ramach projektu „CluStrat-  Boosting innovation through new cluster concepts in support of emerging issues and cross-sectoral themes”, stało się okazją do podsumowania koordynowanych przez Wydział Gospodarki działań wspierających dolnośląskie klastry. Ideą projektu jest wypracowanie wspólnej strategii dotyczącej nowych koncepcji klastra w celu rozwiązania problemów wschodzących sektorów gospodarki w kontekście działań międzysektorowych w takich obszarach jak: zrównoważony transport, zielona gospodarka, aktywność ludzi starszych, a także transfer wiedzy i technologii. Stąd też bardzo ważnym przyczynkiem do dyskusji było wystąpienie pana Jarosława Bulandy - przedstawiciela Związku Pracodawców Klastry Polskie oraz Śląskiego Klastra Lotniczego na temat „Instrumentów służących zwiększeniu stopnia transferu wiedzy i technologii oraz internacjonalizacji w ramach inicjatyw klastrowych”. Umiędzynarodowienie działalności klastrów nabiera coraz większego znaczenia, co jest związane  z procesami globalizacji gospodarki światowej, integracji europejskiej, a tym samym lepszymi warunkami przepływu zasobów i zwiększoną specjalizacją łańcucha wartości ponad granicami krajowymi. Otwarcie nowych rynków wymusza na klastrach otwartość na partnerów zagranicznych i współpracę w skali międzynarodowej.  W przyszłym okresie programowania przedsiębiorstwa skupione w klastrach będą mogły sięgać po środki na rozwój w tym zakresie w ramach projektowanych funduszy- Pan Łukasz Urbanek z Wydziału Koordynacji Polityki Regionalnej przedstawił możliwości wsparcia przedsiębiorców w perspektywie 2014-2020.  Również w ramach projektu Clustrat dolnośląskie klastry będą miały możliwość wymiany doświadczeń w ramach zaplanowanych akcji pilotażowych. Zebrane w trakcie spotkania propozycje tematów takiej współpracy, oraz wskazanie tych zagranicznych regionów, od których chcemy czerpać najlepsze wzorce staną się podstawą do opracowania scenariusza wizyt studyjnych i międzyregionalnych warsztatów dedykowanych koordynatorom klastrów.

 

  Niniejszy projekt jest realizowany w ramach Programu dla Europy Środkowej współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


Informacje zawarte w artykule wyrażają opinię autora, Instytucja Zarządzająca oraz instytucje Programu dla Europy Środkowej nie ponoszą odpowiedzialności z tytułu wykorzystania informacji zawartych w powyższej publikacji.

PDF Drukuj Email
Data: 04.07.2013 Aktualizacja: 27.08.2013
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wszelkie prawa zastrzeżone. © Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
CSS XHTML WEB S508 projekt i wykonanie vstudio.pl