Kalendarium wydarzeń
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Licznik : 575956
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  • INNOWACJE
  • INNOWACJE
  • INNOWACJE
Kreatywnie w Berlinie


Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią kolejnego artykułu dotyczącego projektu Know-Man.

Plik do pobrania:

W czasach kiedy Unia Europejska ugina się pod ciężarem kolejnych problemów ekonomicznych i społecznych myślenie wspólnotowe wydaje się być w odwrocie. Nagłówki gazet przynoszą informacje o podkopywaniu solidarności między państwami i rosnącym zainteresowaniu sprawami własnego podwórka politycznego. Przykład płynący z góry nie zachęca do wyjścia poza ten indywidualistyczny schemat i szukania rozwiązań premiujących współpracę. Lecz innowacyjność – siła, która może wyciągnąć europejską gospodarkę z kryzysu – wymaga otwartości, przepływu wiedzy i współpracy. Naturalnym miejscem dla rozwoju tych procesów są metropolie, skupiające zasoby innowacyjności i kreatywności. Wykorzystanie tego potencjału wymaga jednak stworzenia odpowiednich warunków, w tym możliwości kolektywnego działania. W poszukiwaniu modelu budowania takich wspólnot grupa samorządowców, pracowników parków technologicznych i naukowców, zaangażowanych w międzynarodowy projekt KNOW-MAN, odwiedziła jedną z najbardziej kreatywnych europejskich metropolii – Berlin.

Miejsce podzielone do niedawna Murem Berlińskim – Moritzplatz – udowadnia, że współpraca przynosi owoce… i to dosłownie! Pierwszą z trzech inicjatyw ulokowanych przy tym placu jest bowiem miejski ogród. To przedsięwzięcie zainicjowane przez grupę ludzi zainteresowanych praktycznym wykorzystaniem nieużytków w środku miasta. Wspólna praca przy sadzeniu, pieleniu i zbieraniu plonów jest jednocześnie oderwaniem od miejskiej rutyny oraz sposobem na łączenie ludzi z różnych środowisk i w różnym wieku. W porze lunchu, w altanie na środku ogrodu spotykają się osoby pracujące w okolicy, jedzą produkty z własnych upraw i rozmawiają o pomysłach (kto wie?) na kolejne innowacyjne rozwiązania.

Jednym z takich innowacyjnych rozwiązań położonych przy Moritzplatz jest Planet Modulor. Z pozoru to tylko wielkoobszarowy sklep z materiałami plastycznymi, ale de facto jest przykładem miejskiego klastra, czyli zgrupowania przedsięwzięć o zazębiającym się polu działania. Klient ma tu możliwość przejścia całej „ścieżki” – od pomysłu do produktu końcowego. I tak np. chcąc uszyć sobie spódnicę w stylu lat 50., możemy zacząć od tutejszej księgarni i oferowanych w niej książek dotyczących wzornictwa i mody. W kolejnym kroku wybieramy odpowiadający nam materiał w sklepie i – nawet bez wychodzenia z tegoż sklepu – idziemy do małej szwalni, gdzie możemy nie tylko zlecić uszycie spódnicy, ale także nauczyć się tego sami na specjalnych kursach.

Jeszcze innym wymiarem wspólnotowego działania jest tzw. co-working space, czyli otwarta przestrzeń biurowa do wynajęcia na godziny. Jej twórcy wyszli z założenia, że we współczesnej gospodarce największa wartość dodana tworzy się w różnych miejscach, w różnych momentach, a przede wszystkim w interakcji miedzy różnymi ludźmi. Zwykłe biuro nie wystarcza do uchwycenia tego potencjału. Szczególnie, że nowe pokolenie pracowników jest coraz bardziej mobilne i częściej pracuje w trybie projektowym, a nie na stałym etacie. Wychodząc naprzeciw tym zmianom grupa młodych Berlińczyków stworzyła Betahaus. To nie tylko przestrzeń, gdzie można wynająć miejsce do pracy (od biurka, po salę konferencyjną), ale także społeczność profesjonalistów z różnych dziedzin oraz inkubator dla innowacyjnych przedsięwzięć.

Mimo niesprzyjającej retoryki na najwyższym poziomie, oddolne działania pokazują, że wspólnotowość rozkwita. Jej owoce mogą mieć zarówno bardzo namacalny wymiar, ale – co istotniejsze w kontekście wyzwań stojących przed Europą – budują fundamenty pod gospodarkę przyszłości, opartą na współdziałaniu, wymianie wiedzy, kreatywności i innowacyjności.

Więcej informacji o projekcie Know-Man: www.know-man.eu

Autorzy tekstu: Jakub Rok i Adam Płoszaj – Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych, EUROREG, Uniwersytet Warszawski.
Listopad 2012

 Projekt "KNOW-MAN" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

PDF Drukuj Email
Data: 23.11.2012 Aktualizacja: 17.12.2012
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wszelkie prawa zastrzeżone. © Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
CSS XHTML WEB S508 projekt i wykonanie vstudio.pl