Kalendarium wydarzeń
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Licznik : 526887
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wizyta studyjna w Parku Naukowym Lindholmen w ramach projektu District+ (Goteborg, 19-22.11.2012).
Projekt DISTRICT+ - Aktualności

Wizyta studyjna w Parku Naukowym Lindholmen w ramach projektu District+ (Goteborg, 19-22.11.2012).

Partnerzy projektu District+ w miesiącu listopadzie br. mieli okazję zapoznać się funkcjonowaniem Parku Naukowego Lindholmen, który należy uznać za bardzo interesującą inicjatywę, jaką podjęły władze regionu Vastra Gotaland i miasta Goteborg. Park powstał w roku 2000 na terenach gdzie kilkadziesiąt lat wcześniej swój okres prosperity przeżywały wielkie firmy stoczniowe. W ciągu 12 lat funkcjonowania parku na jego terenie zostało zatrudnionych około 10 000 osób, zaś drugie tyle kształci się na ulokowanym w parku uniwersytecie. Park na trwale zmienił wizerunek poprzemysłowej części miasta oraz stał się dość prężnym ośrodkiem badań i wdrożeń w branżach ICT, transporcie i mediach. Ośrodkami uniwersyteckimi działającymi w ramach parku są: Chalmers University of Technology, the University of Gothenburg, oraz IT University of Göteborg (nie wszystkie są ulokowane na obszarze parku).

Kluczem do sukcesu parku jest koncepcja rozwoju oparta na dwóch działaniach. Pierwsze związane było z wykorzystaniem potencjału działającego w pobliżu terenów poprzemysłowych uniwersytetu. W tym celu władze postawiły sobie za cel stworzenie specjalnej przestrzeni, aby wzmocnić kooperacje w ramach potrójnej helisy, wesprzeć rozwój innowacyjnych firm oraz proces tworzenia nowych miejsc pracy. Tak powstał budynek przy Lindholmspiren 3-5 – dzisiejsze serce parku – przypominający nowoczesną galerię handlową, z parterem przeznaczonym jako pasaż restauracyjno – konferencyjny, oraz 6 piętrami stanowiącymi przestrzeń biurową dla firm (budynek widoczny na zdjęciu, z napisem Lindholmen Science Park, po prawej, ten czerwony w kształcie walca, nowy budynek kampusu poświęcony przedsiębiorczości i innowacjom – Kuggen – z przestrzenią do spotkań, nagrodzony w Cannes w kategorii budynku zrównoważonego rozwoju).

Drugim działaniem, którego podjęły się władze lokalne było stopniowe wykupywanie terenów w obrębie uniwersytetu, aby je odsprzedać wybranym firmom z określonych branż. Cały proces trwał kilkadziesiąt lat. W ten sposób na terenie parku swoje laboratoria ulokowały takie firmy jak: Ericsson, Volvo Technology, IBM, Semcon and SVT.

To właśnie wzajemna symbioza dużych firm oraz małych firm "podwykonawców" (lokatorów budynku przy Lindholmenspiren) stanowi koła zamachowe całego przedsięwzięcia. Z jednej strony podwykonawcy przyciągają duże i znane marki, które szukają nowych innowacyjnych rozwiązań, aby móc konkurować na rynku, z drugiej same stanowią poważanego partnera, który oferuje oprócz kontraktów dostęp do pewnego know-how, który trzeba ciągle rozwijać.  

Poniższa mapa prezentuje nowe oblicze Parku wraz z siecią obiektów usługowych, obiektów należących do prywatnych firm oraz budynków uniwersyteckich.

Data: 12.12.2012 Aktualizacja: 29.01.2013
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wszelkie prawa zastrzeżone. © Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
CSS XHTML WEB S508 projekt i wykonanie vstudio.pl