Kalendarium wydarzeń
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Licznik : 526883
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pro Inno Europe – nowa i lepsza polityka innowacyjna dla Europy
Projekt DISTRICT+ - Aktualności

„Dobre praktyki nie wystarczą- nowe wyzwania w innowacjach wymagają nowego podejścia” - krótka relacja z konferencji zorganizowanej pod patronatem Komisji Europejskiej w dniach 10 - 11 maja 2012 roku.


„Dobre praktyki nie wystarczą- nowe wyzwania w innowacjach wymagają nowego podejścia” to hasło konferencji „Pro Inno Europe – nowa i lepsza polityka innowacyjna dla Europy”, zorganizowanej przez Komisję Europejską, która od 9 do 11 maja zgromadziła w Porto 25 prelegentów i ponad 100 przedstawicieli instytucji publicznych i prywatnych, odpowiedzialnych za wdrażanie projektów, wspierających rozwój innowacji w regionach. Dolny Śląsk reprezentowali członek zarządu Jerzy Tutaj oraz dyrektor Wydziału Gospodarki Mieczysław Ciurla. W skład delegacji weszli również: p. Justyna Lasak kierownik Działu Innowacyjności i Konkurencyjności oraz Tomasz Jarek - koordynator projektu District+.

Trwający kryzys finansowy, wzbudza wiele krytycznych pytań dotyczących obecnej sytuacji gospodarczej i przyjętych modeli rozwoju konkurencyjności i innowacyjności regionów europejskich - zwłaszcza tych, które charakteryzują się przewagą tradycyjnego przemysłu wytwórczego i usług low-tech. Stąd konieczna wydaje się odpowiedź na pytania, które obszary wymagają modernizacji, a które zmiany? Czy Europa potrzebuje wyraźnego modelu innowacji, zbudowanego na mocnych stronach: kapitale społecznym, silnych regionach i rynkach kapitałowych? W tej perspektywie, Unia Europejska uruchomiła Unię Innowacji, jako jeden z siedmiu projektów przewodnich strategii Europa 2020, mającą na celu zapewnienie konkurencyjności Europy na świecie przez:

 - Usuwanie przeszkód na drodze do innowacji – poprzez szybkie patentowanie, fragmentaryzację rynków, ustanowienie standardów umożliwiających szybkie wprowadzanie pomysłów na rynek.

 - Pomoc innowacyjnym przedsiębiorstwom do przekuwania swoich przełomowych rozwiązań technologicznych w rzeczywiste produkty o rzeczywistym potencjale komercyjnym.

 - Zrewolucjonizowanie  działań wspierających  innowacje w ramach partnerstwa między instytucjami europejskimi, władzami krajowymi, regionalnymi i biznesem.

Konferencja, podzielona na trzy sesje tematyczne, ogniskowała się wokół kluczowych zagadnień nt. mechanizmów wsparcia dla innowacji w przemyśle,  tworzenia lepszego środowiska współpracy nauki i przemysłu, utrzymania równowagi między istniejącymi sieciami współpracy, partnerstwa i usług innowacyjnych oraz  wizji przemysłowych innowacji w 2020 roku. Uczestnicy i prelegenci starali się rozwiązać dylematy prowadzania polityki wsparcia w sytuacji, w której europejski przemysł nie jest w stanie przeciwstawić się  naciskom globalnej konkurencji i odrodzić  się ze wzmocnioną konkurencyjnością. Równie trudne okazało się rozstrzygnięcie dylematu wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw w sytuacji, w której cały obszar współpracy z jednostkami B+R wymaga transformacji. Podsumowaniem wydarzenia stało się wspólne stanowisko uczestników konferencji, dotyczące zakresu wsparcia w kolejnej perspektywie finansowej UE.

Zapoznaj się z krótką charakterystyką przebiegu konferencji - kliknij tutaj

Galeria zdjęć:  
 
Photos copyrights: Justyna Lasak
Data: 18.05.2012 Aktualizacja: 05.06.2012
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wszelkie prawa zastrzeżone. © Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
CSS XHTML WEB S508 projekt i wykonanie vstudio.pl