Kalendarium wydarzeń
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Licznik : 526926
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Spotkanie Komitetu Zarządzającego, warsztaty międzyregionalne oraz wizyta studyjna w West Midlands w ramach projektu District+ (21-22.02.2012)
Projekt DISTRICT+ - Aktualności

Spotkanie Komitetu Zarządzającego, warsztaty międzyregionalne oraz wizyta studyjna w West Midlands w ramach projektu District+ (21-22.02.2012).

Pierwszy raz w trakcie realizacji projektu District+ gospodarzem spotkania była Wielka Brytania, a dokładnie region West Midlands. Obok spotkania Komitetu Zarządzającego, który zajmował się bieżącym monitoringiem realizowanych działań brytyjczycy pokazali jak wyglądają prace eksperymentalne nad prototypami w takich instytucjach jak European Bioenergy Research Institute w Aston University, Centre for Hydrogen and Fuel Cell Research w University of Birmingham i Warwick Manufacturing Group w University of Warwick.

Tradycyjnie najważniejszym punktem spotkania były warsztaty, na których zaprezentowano kolejne 2 dobre praktyki i studium, w tym:
Industrial Dynamics: Björn Westling, Region Vastra Gotaland
Manufacturing in the West Midlands: Chris Whitfield, Ecotec (studium)
Innovation Poles: Emanuele Fabbri, Toskania 

Dość interesująco prezentował się szwedzki instrument. Pan Björn Westling odpowiedzialny za jego wdrażanie scharakteryzował problemy regionu Vastra Gotaland odnośnie wsparcia innowacyjnego MŚP, wymieniając m.in.:
- brak u przedsiębiorców świadomości usług świadczonych dla MŚP,
- dużą liczbę aktorów świadczących usługi dla MŚP,
- zbyt ogólne wsparcie w ramach usług,
- brak gwarancji jakości świadczonych usług,
- oraz brak znaczącej wiedzy u podmiotów świadczących usługi istotne dla rozwoju MŚP.

Powyższe problemy według pana Björna są wspólne dla wielu regionów. Aby zaradzić tym problemom i doprowadzić do konsolidacji i lepszej koordynacji systemu wsparcia dla MŚP oraz, aby zmienić atmosferę wzajemnej konkurencji na atmosferę współpracy i zaufania od 8 lat szwedzi prowadzą miękkie działania (warsztaty, spotkania, wyjazdy szkoleniowe) kierowane do instytucji świadczących usługi dla MŚP. Przewiduje się, iż wyznaczone cele mogą być osiągnięty w przeciągu minimum 12 lat, gdyż zmiana postaw i budowa zaufania nie jest zadaniem ani prostym ani możliwym do zrealizowania w krótkiej perspektywie czasu.
Może i u nas przydałaby się realizacja podobnych działań? 

Galeria zdjęć:

Data: 12.03.2012 Aktualizacja: 13.03.2012
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wszelkie prawa zastrzeżone. © Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
CSS XHTML WEB S508 projekt i wykonanie vstudio.pl