Kalendarium wydarzeń
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Licznik : 526934
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Innowacyjność wyróżnikiem Dolnego Śląska?
E-biblioteka - Raporty
Foresight rozumiany jest powszechnie jako profesjonalne gromadzenie i przetwarzanie informacji w celu budowania średnio lub długookresowej wizji rozwojowej regionów i krajów, w zakresie najszerzej rozumianych technologii, a na tej podstawie podejmowanie dobrze uzasadnionych decyzji i mobilizowanie wszystkich partnerów społecznych do wspólnych działań.
Opracowanie długoterminowej polityki naukowo-technicznej, będącej kluczowym elementem strategii Regionu, wymaga stosowania koncepcji foresight’u technologicznego, którego celem jest identyfikacja szans technicznych i gospodarczych, które mogą zapewnić Regionowi trwałą przewagę konkurencyjną.
Foresight technologiczny  to zestaw specjalistycznych procedur prognostycznych, który jest szeroko stosowany w krajach  zaawansowanych gospodarczo i społecznie.  Pojęcie Foresight technologiczny obejmuje zarówno problematykę przewidywania jak i współkreowania przyszłości w zakresie nauka-technologia-rynek i ma istotne znaczenie gospodarcze i społeczne. Foresight technologiczny zapewnia język i kulturę debaty społecznej o przyszłości Regionu. W przypadku projektów typu foresight, analizy i oceny przeprowadzane są przy szerokim udziale aktorów społecznych: przedsiębiorców, naukowców, przedstawicieli administracji publicznej, organizacji pozarządowych i społecznych, polityków, którzy mając bezpośredni kontakt z nauką i gospodarką oraz regulacjami jej dotyczącymi, zapewniają merytorycznie poprawny opis problemów oraz wskazują na możliwości ich rozwiązania.
Załączniki:
Pobierz plik (makroregion-innowacyjny.pdf) [Innowacyjność wyróżnikiem Dolnego Śląska? Wrocław 2006]
Data: 30.07.2009 Aktualizacja: 07.08.2009
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wszelkie prawa zastrzeżone. © Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
CSS XHTML WEB S508 projekt i wykonanie vstudio.pl